Դպրոցներում մեկնարկեցին ձմեռային արձակուրդները
ԱՐՏԱՇԱՏ, 27 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ըստ ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարության սահմանած գրաֆիկի, Արարատի մարզի դպրոցներում այսօրվանից մեկնարկեցին ձմեռային արձակուրդները եւ կտեւեն մինչեւ հունվարի 12-ը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին մարզպետարանի աշխատակազմի կրթության, մշակույթի եւ սպորտի վարչությունից, առաջին եւ երկրորդ դասարանցիների արձակուրդը կերկարաձգվի երկու շաբաթով: Նրանք դպրոց կհաճախեն հունվարի 26-ից: Աշակերտներն այս ուսումնական տարվա ընթացքում ունեցել են աշնանային արձակուրդ, եւ սպասվում է եւս մեկը` մարտին:
Մարզի 76 դպրոցները տաքացվում են լոկալ ջեռուցման համակարգով, իսկ 31 դպրոցներում ջեռուցումը կազմակերպվում է էլեկտրական սալիկներով: Ջեռուցման տարեշրջանը դպրոցներում սկսվել է նոյեմբերի 15-ից, իսկ բարձր լեռնային գոտիներում, եղանակային տատանումներից կախված, քիչ ավելի շուտ:
Արարատի մարզում դպրոցների թիվը 112 է, որոնցից 107-ը մարզպետարանի, իսկ հինգը` ՀՀ ԿԳ նախարարության ենթակայության ավագ դպրոցներն են: Մարզի դպրոցներում սովորում են 31 հազար 168 աշակերտ, որոնցից 3 618-ն առաջին դասարանցիներ են: Արարատի մարզի մարզպետարանի ենթակայությամբ դպրոցների 12-րդ դասարանցիների թիվը 1850 է, 9-րդ դասարանցիների թիվը` 1269:
Մարզային ենթակայության 107 դպրոցներում կան 4418 աշխատող, որոնցից 2623-ը ուսուցիչներ են, 275-ը` մանկավարժական հաստիքով աշխատողներ, մյուսները` վարչական եւ օժանդակ աշխատակիցներ:

В школах Армении начались зимние каникулы
Согласно графика, утвержденного Министерства образования Армении, в школах Арташата сегодня начались зимние каникулы, которые продлятся до 12 января.
Как сообщили «Арменпресс» из отдела по культуре и образовании областной администрации Арташатской области, каникулы для учеников 1-2 классов продлят еще на 2 недели, и они пойдут в школу с 26-го января.
76 школ в области отапливаются локальными отопительными системами, а в 31 школе топят электрическими обогревателями. Топить в школах начали с 15 ноября, а в высокогорным районах чуть раньше.
В Арартской области всего 112 школ, из коих 107 – областных, а 5 – подчиняются Министерству образования Армении и включены в число старших школ. В школах области учатся 31.168 учеников, первоклассников - 3.618 человек детей. В старших школах учатся в 12 классе 1850человек, в 9-ом классе – 1269.
В 107 областных школах работают 4418 сотрудников: 2623 – учителей, 275 работают по учительским ставкам, остальные – администрация и подсобные работники.