Մխիթարյան միաբանությունում պատրաստվում են Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մխիթարյաններն առանձնակի նախապատրաստական աշխատանքներ են տանում 2015 թվականի ապրիլին ընդառաջ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը զանգահարեց Վենետիկˋ շնորհավորելու միաբանության և հայ կաթոլիկների Սուրբ Ծնունդն ու Ամանորը և զրույցի ընթացքում պարզեց, որ Սուրբ Ղազար կղզում բազմաբովանդակ միջոցառումներ են նախապատրաստվում Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին ընդառաջ: Մասնավորապես, եկող տարի Հայաստանի կառավարությունը միաբանության հետ կնախապատրաստի Սուրբ Ղազար կղզում տարիներ շարունակ կազմակերպվող արվեստի միջազգային «Բիենալե» փառատոնի հայկական տաղավարը: Այս փառատոնի ժամանակ տարբեր երկրների արվեստագետները հատուկ տաղավարներում ներկայացնում են իրենց աշխատանքները: «Այս ամենին զուգահեռ կլինեն գիտաժողովներ, երաժշտական միջոցառումներ, լուսանկարների ցուցահանդես և մեկ-երկու հրատարակություն»,-մեզ հետ զրույցում հայտնեց Մխիթարյան միաբանության հոգևոր այրերից Հայր Եղիան:
Իր ողջ ծավալով առաջին անգամ ցուցադրության կհանվի Վենետիկի, Վիեննայի Մխիթարյանների լուսանկարչական հավաքածուն: Այն ներառում է 1800-1927 թվականների լուսանկարներ և բաղկացած կլինի երեք բաժնիցˋ «Հայկական կենցաղ», «Հայակական հուշարձաններ» և «Եղեռն» թեմատիկայով: Հրատարակությունները նույնպես նվիրված են Ցեղասպանության 100-ամյակին, դրանցից առաջինում կընդգրկվեն ամերիկյան բոլոր թերթերի անդրադարձները Հայկական հարցին:
Գնահատելով անցնող տարին` Հայր Եղիան նշեց. «Միաբանությունն ազգի զավակն է: Ազգի ապրած ամեն տեսակ դժվարություններն անդրադառնում են նաև միաբանության վրա: Հալեպում, Լիբանանում միաբանությունը ծանր օրեր է ապրում, քանի որ համայնքները վատ վիճակում են: Հայ գաղութներում տիրող իրավիճակն անպայման իր դրական կամ բացասական ազդեցությունն է ունենում միաբանության վրա»:
«Աստված խաղաղ տարի թող պարգևի մեր ժողովրդին»,- զրույցի ավարտին հոգևոր հայրն իր ուղերձը հղեց հայ ժողովրդին:
Մխիթարյան միաբանությունը(Մխիթարյաններ) հայ կրոնական և մշակութային կազմակերպություն է, որն հանդիսանում է հայ կաթոլիկ եկեղեցուբենեդիկտյան վանականների միաբանություն։ Հիմնադրվել է1701թ.սեպտեմբերի 8-ինԿ. Պոլսում՝ վանահայրՄխիթար Սեբաստացու կողմից։ Միաբանությունն իր գործունեության ընթացքում հրատարակել է բազմաթիվ հայագիտական-բանասիրական, կրոնական և գիտական այլ աշխատություններ։ Օսմանյան հետապնդումներից խուսափելու նպատակով Մխիթարն ու մյուս միաբանները տեղափոխվում են Վենետիկի իշխանության տակ գտնվող Մորեա թերակղզի, ապա 1717 թ. օգոստոսի 26-ին Մխիթարյաններին մշտական բնակության իրավունքով շնորհվում էՍուրբ Ղազար կղզին:

Мхитарянцы готовятся к 100-летию Геноцида: симпозиум, выставка, издания
Мхитарянцы готовятся к 100-летию Геноцида в 2015 году. Информационное агентство «Арменпресс» позвонило в в Венецию, чтобы поздравить с Рождеством армянских католиков и монастырь, и в беседе выяснилось, что на острове Святого Лазаря готовят разнообразную программу, посвященную 100-летию Геноцида. В частности, в будущем году, совместно с правительством Армении, монастырь подготовит армянский павильон к венецианскому фестивалю Биеналле, на котором искусствоведы из всех уголков земли представляют свои работы. «Параллельно пройдут симпозиумы, музыкальные мероприятия, фотовыставки, издание пары книг»,- сказал в беседе с агентством отец Егия из Мхитарянского монастыря.
Впервые в полном объеме будет экспонироваться собрание фотографий Мхитарянского монастыря в Вене. В него включены фотографии 1800-1927 годов, и оно состоит из 3 частей: «Армянский быт», «Армянские памятники» и «Геноцид». Издания также будут посвящены Геноциду, и в первом из них будет размещена вся американская периодика, в которой говорилось об Армянском вопросе.
Оценивая прошедший год, отец Егия отметил: «Монашество – дитя нации. Каждое затруднение, переживаемое нацией, отражается и на монахах. Монашество переживает тяжелые дни в Алеппо и Ливане, поскольку и община переживает тяжелые дни. Состояние в армянских общинах Диаспоры имеет свое как положительное, так и отрицательное воздействие на Монастырь».
«Пусть Бог пошлет нашему народу мирный год»,- выразил свое пожелание в конце беседы святой отец.
Мхитарянский монстырь (Мхитаряны) – аббатство монахов-бенедиктинцев армян-католиков, которое было основано в 1701 году 8-го сентября в Константинополе аббатом Мхитаром Себастаци. За годы своей деятельности аббатство издало множество книг по арменоведению и филологии, религии и науке. Спасаясь от османского преследования, Мхитар и другие монахи перебрались на полуостров Мореа, находящийся под протекторатом Венеции, затем с 26-го августа 1717 года они навсегда поселились на острове Святого Лазаря.