ՀԱՀ-ի 72-ամյա նախագահ Ջեյկոբ Զուման որոշել Է մի վերջին անգամ Էլ ամուսնանալ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հարավաֆրիկյան Հանրապետության (ՀԱՀ) 72-ամյա նախագահ Ջեյկոբ Զուման որոշել Է ամուսնանալ վերջին անգամ: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով Յոհաննեսբուրգի Star թերթին, զուլուսների սովորույթներին համապատասխան, իսկ պետության ղեկավարը պատկանում Է հենց այդ ժողովրդին, կյանքի մայրամուտին տղամարդն ընտրում Է եւս մեկ՝ վերջին ամուսնուն, որը կզարդարի նրա ծերությունը:
«Ես կանայք ունեմ, բայց ինձ պետք Է եւս մեկ՝ վերջին անգամ ամուսնանալ»,- Star-ը մեջբերել Է Զումայի խոսքը, որը նա ասել Է հայրենի Կվազուլու-Նաթալի նահանգ կատարած այցելության ժամանակ, որտեղ տարեց ցեղակիցները ցնծությամբ են դիմավորել նրան:
Դրանից առաջ նախագահը ճառով հանդես Է եկել հասարակության մեջ ծերերի դերի, նրանց սիրելու եւ հարգելու անհրաժեշտության մասին:
Կվազուլու-Նաթալի համալսարանի պրոֆեսոր Սիհավու Ագուբանեի խոսքով՝ զուլուսների մոտ, որոնք բազմամուսնության սովորույթ ունեն, ընդունված Է, որ տղամարդը կյանքի ավարտական փուլում կնության առնի վերջին ամուսնուն, երբեմն իր կանանցից մեկի կրտսեր քրոջը: «Ծերության օրոք ամուսնու մասին հոգ տանելու պատասխանատվությունն ընկած Է նախեւառաջ նրա վերջին կնոջ վրա. նա հաճախ ավելի երիտասարդ Է եւ անկանխատեսելի հանգամանքների դեպքում՝ մյուսներից ավելի ճարպիկ»,-ասել Է նա:
Զուման պետության առաջին ղեկավարն Է ՀԱՀ-ում, ով բացահայտորեն հայտարարել Է, որ կողմնակից Է բազմակնությանը: Առայժմ նրա հաշվին կա վեց ամուսնություն, որոնցից վերջինը եղել Է 2012 թվականին: Նա այժմ ունի չորս կին եւ 20-ից ավելի երեխա: Ավելի վաղ Զուման ամուսնացած Է եղել նաեւ Քեյթ Մանթշո-Զումայի հետ, որը մահացել Է 2000 թվականին, իսկ հետո Նկոսազանե Դլամինի-Զումայի հետ, որն ամուսնալուծությունից հետո ղեկավարել Է ՀԱՀ-ի արտաքին գործերի եւ ներքին գործերի նախարարությունները, իսկ ներկայում Աֆրիկյան միության հանձնաժողովի նախագահն Է, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

72-летний президент ЮАР Джейкоб Зума решил жениться в последний раз
72-летний президент ЮАР Джейкоб Зума решил жениться в последний раз,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Как сообщила йоханнесбургская газета Star, в соответствии с обычаями зулусов, а глава государства относится именно к этому народу, в конце жизни мужчина выбирает еще одну, последнюю супругу, которая скрасит его старость.
"У меня есть жены, но мне еще надо жениться на последней", - приводит Star слова Зумы, сказанные им при посещении родной провинции Квазулу-Наталь и встреченные пожилыми соплеменниками с ликованием.
Перед этим президент выступил с речью о роли стариков в обществе, о необходимости любить их и уважать.
По словам профессора университета Квазулу-Наталя Сихаву Нгубане, у зулусов с их обычаями полигамного брака принято, чтобы мужчина на последнем этапе жизни брал в жены последнюю супругу, иногда - младшую сестру одной из своих жен."Ответственность заботиться о муже в старости лежит прежде всего на его последней супруге, она зачастую моложе и расторопнее остальных в случае возникновения непредвиденных обстоятельств", - сказал он.
Зума - первый глава государства в ЮАР, который открыто заявил о приверженности многоженству. Пока что на его счету шесть бракосочетаний, последнее из которых он совершил в 2012 году. У него теперь четыре жены и более 20 детей. Ранее Зума был женат также на Кейт Мантшо-Зуме, скончавшейся в 2000 году, а затем на Нкосазане Дламини-Зуме, которая после развода поочередно возглавляла МИД и МВД ЮАР, а ныне является председателем Комиссии Африканского союза.