Ուինսթոն Չերչիլի կտավը աճուրդում վաճառվել է 2,3 միլիոն եվրոյով
ԼՈՆԴՈՆ, 22 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի նախկին վարչապետ Ուինսթոն Չերչիլի 1932թ. նկարած կտավը Լոնդոնի Sotheby's աճուրդի տանը վաճառվել է 2.3 միլիոն եվրոյով:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով Euromag.ru-ն, «Չերտվելեյի լճակը ոսկե ձկնիկներով» կտավը աճուրդի տանը վաճառվել է Չերչիլի դստեր Մերի Սոմասի մահից հետո:
Չերչիլի կրտսեր դստեր հավաքածուն պարունակում է հոր վրձնած 15 կտավ: Հավաքածուի ընդհանուր արժեքը կազմում է 19,1 միլիոն եվրո: «Չերտվելեյի լճակը ոսկե ձկնիկներով» կտավը համարվում է Չերչիլի գլուխգործոցը: Նախկին վարչապետի մեկ այլ կտավ վաճառվել է մեկ միլիոն եվրոյով:
Ունիսթոն Չերչիլը Մեծ Բրիտանիայի վարչապետն էր երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ: Նա մահացել է 1965թ.: Մերի Սոմասը, Չերչիլի վերջին ժառանգը, մահացել է այս տարի հունիսին, 91 տարեկան հասակում:

Картина кисти Черчилля продана за 2,3 млн евро
Картина кисти Черчилля продана за 2,3 млн евро.На картине «Пруд с золотыми рыбками в Чартвелле» изображен сад дома в графстве Кент, в котором жил Черчилль. Работа была написана в 1932 году.
Как передает Арменпресс со ссылкой на euromag.ru, картина была продана на аукционе Sotheby's в Лондоне после смерти дочери Черчилля Мэри Соамс.
В коллекции леди Мэри Соамс, младшей дочери бывшего премьера, находилось 15 картин кисти отца. Общая сумма, полученная после распродажи коллекции на аукционе, составила более 19,1 млн евро.
В каталоге аукциона говорится, что «Пруд с золотыми рыбками в Чартвелле», безусловно, «является шедевром Черчилля этого десятилетия» и «ярким проявлением таланта художника в его лучшей форме».
Другая картина бывшего премьера, «Гобелены Блэнема», была продана за 1 млн, а набросок гавани в Каннах ушел за 920 500 евро.
Сэр Уинстон Черчилль был премьер-министром Британии во время Второй мировой войны. Он умер в 1965 году. Мэри Соамс, была последней живущей прямой наследницей Черчилля. Она умерла в июне в возрасте 91 года.