Շախմատը Հայաստանի ազգային կրթական բրենդն է
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հանրակրթական դպրոցներում կկազմվեն շախմատի արտադասարանական խմբակներ: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում դեկտեմբերի 20-ին նշեց ՀՀ ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանը: Աշոտյանի խոսքով՝ շախմատը մեր ազգային կրթական բրենդն է: «Մենք ավարտեցինք եռամյա ծրագրի ներդրումն ամբողջությամբ, և հաշվի առնելով այն մեծ հետաքրքրությունը, որ գոյություն ունի առարկայի հանդեպ, որոշում է կայացվել հինգերորդ դասարանից սկսած՝ 5-9-րդ դասարանների համար թույլ տալ, որպեսզի դպրոցներում գործեն շախմատի արտադասարանային խմբակներ»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշեց Արմեն Աշոտյանը:
Նախարարի խոսքով՝ այդ խմբակներ կհաճախեն այն երեխաները, որոնք առարկայի պարտադիր ուսուցման ընթացքում դրսևորել են բարձր առաջադիմություն և ցանկություն ունեն ուսումնասիրել այն որպես ոչ պարտադիր առարկա՝ ավելի խորացված և մասնագիտական առումով: «Մշակվել է համապատասխան ձեռնարկ, որը թույլատրված է օգտագործման համար»,-հավելեց նախարարը:
Շախմատ առարկան նպաստում է սովորողների տրամաբանական մտածողության զարգացմանը, շախմատում զարգանում և կատարելագործվում են սովորողի երևակայությունը, վերլուծական կարողությունները, դրանով իսկ նպաստելով ուսումնական մյուս առարկաների ուսումնասիրմանը:

Шахматы – национальный бренд армянского образования
В общеобразовательных школах будут созданы шахматные кружки. Об этом в беседе с журналистами сказал министр образования и науки Армен Ашотян, подводя итоги года.По словам Ашотяна, шахматы – национальный бренд армянского образования. Как передает «Арменпресс» со слов министра, завершена трехлетняя программа по преподаванию в школах шахмат, и, учитывая большой к ним интерес, было принято решение позволить в школах организовать внеклассные шахматные кружки для учеников 5-9 классов.
В кружках будут заняты ученики, проявившие за годы изучения особые склонности к игре и желают глубже ее изучить. Разработаны соответствующие методички, которые допущены к изучению в школах.
Шахматы способствуют развитию логического мышления, воображения, аналитических способностей, что поможет в изучении прочих предметов.