Վատիկանի Սուրբ Պետրոսի հրապարակում լույսերն Է վառել Սուրբծննդյան եղեւնին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհի գլխավոր կաթոլիկական տաճարի առջեւ կանգնեցված Սուրբծննդյան եղեւնին դեկտեմբերի 19-ի երեկոյան իր լույսերն է վառել Վատիկանի Սուրբ Պետրոսի հրապարակում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Այս տարի 25,5 մետր բարձրությամբ ծառը Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապին նվեր է մատուցվել Իտալիայի Կալաբրիա հարավային մարզից: Անտառային գեղեցկուհու ճյուղերի բացվածքը հասնում Է տասը մետրի, բնի տրամագիծը՝ 55 սանտիմետրի: Ըստ ավանդույթի՝ այն կանգնեցրել են այն կոթողի կողքին, որը Եգիպտոսից Հռոմ Է բերել տակավին Կալիգուլա կայսրը, եւ զարդարել են Վատիկան քաղաք-պետության դեղին-սպիտակ գույներով:
Եղեւնու տակ, ըստ կաթոլիկական ավանդույթի, դրել են այսպես կոչված presepe-ն՝ Սուրբծննդյան մսուրը կամ վերտեպը, որը պատկերում Է Հիսուս Քրիստոսի ծննդյան տեսարանը:
Վատիկանում Սուրբծննդյան եղեւնու լույսերը վառելու արարողությունն ավարտվել Է Սուրբ Պետրոսի տաճարի գմբեթի եւ ճակատի լուսավորման նոր համակարգի միացմամբ, որը գործում Է Էներգախնայողական տեխնոլոգիայի հիման վրա, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Рождественская ель зажгла огни на площади Святого Петра в Ватикане
Рождественская ель, установленная перед главным католическим храмом мира, впятницу вечером зажгла свои огни наплощади Святого Петра вВатикане, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
В этом году дерево высотой 25,5 метра было доставлено вподарок Папе Римскому Франциску изюжноитальянской области Калабрии. Размах ветвей лесной красавицы достигает 10 метров, диаметр ствола— 55 сантиметров. По традиции ее установили рядом сознаменитым обелиском, привезенным вРим изЕгипта еще императором Калигулой, иукрасили вжелто-белые цвета города-государства Ватикан.
У подножия ели покатолической традиции установлен так называемый presepe— рождественские ясли иливертеп, изображающий сцену рождения Иисуса Христа.
Церемония зажжения огней рождественской ели вВатикане завершилась включением новой системы освещения купола ифасада собора Святого Петра, которая действует наоснове энергосберегающей технологии.