Սառա Բրայթմանը հունվարին կսկսի Ռուսաստանում նախապատրաստվել տիեզերք թռչելուն
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրիտանացի հայտնի երգչուհի Սառա Բրայթմանը հունվարից ձեռնամուխ կլինի տասնօրյա թռիչքի նախապատրաստմանը Միջազգային տիեզերակայանում (ՄՏԿ), որը նշանակված Է 2015 թվականի հունվարին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել Է Գագարինի անվան Տիեզերագնացների պատրաստման կենտրոնի (ՏՊԿ) մամուլի ծառայության ներկայացուցիչը:
Եթե Բրայթմանի ծրագրերը իրականանան, նա կդառնա ութերորդ «տիեզերական զբոսաշրջիկը», որն այցելել Է ՄՏԿ: ՄՏԿ-45/46 արշավախմբերի կազմում Բրայթմանի հետ միասին նշանակված են ռուսաստանցի տիեզերագնաց Սերգեյ Վոլկովը եւ Եվրոպական տիեզերական գործակալության աստղագնաց Անդրեաս Մոգենսենը:
«Որոշված Է, որ Սառա Բրայթմանը թռիչքին նախապատրաստվելուն ձեռնամուխ կլինի 2015 թվականի հունվարին»,- ասել Է ՏՊԿ-ի ներկայացուցիչը:

Сара Брайтман в январе начнет готовиться в России к полету в космос
Известная британская певица Сара Брайтман сянваря приступает кподготовке кдесятидневному полёту наМеждународную космическую станцию (МКС), который намечен наоктябрь 2015 года,как передает Арменпресс, об этом сообщила РИА Новости представитель пресс-службы Центра подготовки космонавтов (ЦПК) имени Гагарина.
Если планы Брайтман реализуются, она станет восьмым "космическим туристом", посетившим МКС. В экипаж экспедиций МКС-45/46 вместе сБрайтман назначены российский космонавт Сергей Волков иастронавт Европейского космического агентства Андреас Могенсен.
"Определено, что кподготовке кполёту Сара Брайтман приступит вянваре 2015 года,— сказала представитель ЦПК.