ՄԱԿ-ը Յոգայի միջազգային օր Է սահմանել
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան հունիսի 21-ը հռչակել Է Յոգայի միջազգային օր: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, համապատասխան բանաձեւը, որը ներկայացրել Էր Հնդկաստանը, միաձայն պաշտպանություն Է ստացել:
«Հունիսի 21-ը հռչակելով Յոգայի միջազգային օր՝ Գլխավոր ասամբլեան ուշադրություն Է հրավիրել արդի աշխարհում առողջության եւ բարեկեցության համար այս հնադարյան պրակտիկայի համակողմանի օգտակարության վրա»,- մեկնաբանել Է որոշումը ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը:
Նա նշել Է հինհնդկական ֆիզիկական եւ հոգեւոր պրակտիկայի ոչ միայն առողջարար նշանակությունը, այլեւ հասարակությունները համախմբելու եւ փոխադարձ հարգանք դաստիարակելու ունակությունը: «Յոգան սպորտ Է, որը կարող Է ավանդ ներդնել զարգացման եւ հաշտեցման բնագավառում»,- հավելել Է գլխավոր քարտուղարը:
Բանաձեւն ստացել Է աջակցության ռեկորդային թվով ձայներ. «կողմ» են քվեարկել Գլխավոր ասամբլեայում ներկայացված բոլոր 175 պետությունները, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

YEREVAN, DECEMBER 12, ARMENPRESS. The United Nations on Thursday declared that June 21 will be International Day of Yoga, adopting a measure proposed by Prime Minister Narendra Modi who said yoga lets people "discover the sense of oneness with yourself, the world and the nature."
The 193-member U.N. General Assembly approved by consensus a resolution establishing a day to commemorate the ancient practice, which Modi called for in September during his inaugural address to the world body.
As reports “Armenpress” citing Reuters, U.N. Secretary-General Ban Ki-moon said the International Day of Yoga would bring attention to yoga's holistic benefits.
"Yoga can contribute to resilience against non-communicable diseases. Yoga can bring communities together in an inclusive manner that generates respect," Ban said in a statement.
"Yoga is a sport that can contribute to development and peace. Yoga can even help people in emergency situations to find relief from stress," he said.