ՄԱԿ-ը Յոգայի միջազգային օր Է սահմանել
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան հունիսի 21-ը հռչակել Է Յոգայի միջազգային օր: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, համապատասխան բանաձեւը, որը ներկայացրել Էր Հնդկաստանը, միաձայն պաշտպանություն Է ստացել:
«Հունիսի 21-ը հռչակելով Յոգայի միջազգային օր՝ Գլխավոր ասամբլեան ուշադրություն Է հրավիրել արդի աշխարհում առողջության եւ բարեկեցության համար այս հնադարյան պրակտիկայի համակողմանի օգտակարության վրա»,- մեկնաբանել Է որոշումը ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը:
Նա նշել Է հինհնդկական ֆիզիկական եւ հոգեւոր պրակտիկայի ոչ միայն առողջարար նշանակությունը, այլեւ հասարակությունները համախմբելու եւ փոխադարձ հարգանք դաստիարակելու ունակությունը: «Յոգան սպորտ Է, որը կարող Է ավանդ ներդնել զարգացման եւ հաշտեցման բնագավառում»,- հավելել Է գլխավոր քարտուղարը:
Բանաձեւն ստացել Է աջակցության ռեկորդային թվով ձայներ. «կողմ» են քվեարկել Գլխավոր ասամբլեայում ներկայացված բոլոր 175 պետությունները, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

ООН назначила Международный день йоги
Генеральная Ассамблея ООН провозгласила 21 июня Международным днем йоги. Соответствующая резолюция была внесена Индией и получила единогласную поддержку,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
«Провозгласив 21 июня Международным днем йоги, Генеральная Ассамблея привлекла внимание к всесторонней пользе этой древней практики для здоровья и благополучия в нашем современном мире», — прокомментировал решение Пан Ги Мун.
Глава ООН отметил не только оздоровительное значение древнеиндийской физической и духовной практики, но и ее способность сплачивать общества и воспитывать взаимное уважение. «Йога — это спорт, который может привнести вклад в развитие и примирение. Йога даже способна помочь людям преодолеть стресс в экстремальных ситуациях», — добавил генсек.
Резолюция получила рекордное количество голосов поддержки — «за» проголосовали все 175 государств, представленных на Генеральной Ассамблее.