ԱՄՆ-ում ստեղծված սենսորը հեռախոսին ազդանշան Է ուղարկում փչացած ուտելիքի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական համալսարանի գիտնականները մշակել են տվիչ, որը կարող Է սմարթֆոնին հաղորդել, թե սառնարանում կերակուրը երբ է սկսում փչանալ, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով Mirror-ին:
Փոքրիկ անհաղորդալար տվիչը գրանցում է ուտելիքի պիտանելիության ժամկետը լրանալու պահը: Սարքից տեղեկատվությունը վայրկենաբար հաղորդվում Է օգտատիրոջ ձեռքի հեռախոսին, այնպես որ սառնարանի փչացած կերակրի մասին կարելի է իմանալ նույնիսկ չնայելով այնտեղ:
Եզակի տեխնոլոգիայով ստեղծված սենսորն արտաքուստ նման Է այն պիտակ-տվիչներին, որոնք խանութներում կպցնում են ապրանքներին՝ գողությունը կանխելու համար: Սակայն այդ սարքը ոչ թե գործի Է դնում ազդանշանման մեխանիզմը, այլ հայտնաբերում Է որոշակի քիմիական նյութեր:
Որպեսզի տվիչն սկսի աշխատել եւ հայտնի փչացած մթերքների մասին, այն անհրաժեշտ Է համաժամացնել սմարթֆոնի հետ, իսկ այնուհետեւ տեղակայել սառնարանում: Հենց որ սենսորը բացահայտի թունավոր նյութերի առկայությունը, անմիջապես տեղեկատվություն կհաղորդի սմարթֆոնին:
Ինչպես նշում են մշակողները, սենսորը նաեւ կարող Է օգտագործվել պայթուցիկ նյութերի ճանաչման համար, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В США изобрели сенсор, посылающий на телефон сигнал об испорченной еде
Ученые изМассачусетского технологического университета разработали датчик, который может сообщать смартфону, когда еда вхолодильнике начинает портиться, сообщаетАрменпресс со ссылкой наMirror.
Крошечный беспроводной датчик фиксирует момент истечения срока годности пищи. Информация сустройства мгновенно передается намобильный телефон пользователя, так что узнать обиспорченной еде вхолодильнике можно даже незаглядывая внего.
Сенсор, созданный поуникальной технологии, свиду похож надатчик-наклейку, которую крепят ктоварам вмагазинах, чтобы предотвратить кражу. Однако это устройство незапускает механизм сигнализации, аобнаруживает определенные химические вещества.
Чтобы датчик начал работать исообщать обиспортившихся продуктах, его необходимо синхронизировать сосмартфоном, азатем установить вхолодильнике. Как только сенсор определит наличие отравляющих веществ, он тут же передаст информацию насмартфон.