Հավանան եւ Քուալա Լումպուրն ընդգրկվել են «Աշխարհի նոր յոթ հրաշալիք-քաղաքների» ցանկում
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կուբայի Հանրապետության մայրաքաղաքն, ըստ Շվեյցարիայի New7Wonders Foundation ոչ կառավարական հիմնադրամի վարկածի, մտել Է «Աշխարհի նոր յոթ հրաշալիք-քաղաքների» ցանկը: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ինտերնետ-քվեարկության նախնական արդյունքները, որին մասնակցել են օգտատերեր ամբողջ աշխարհից, հրապարակվել են դեկտեմբերի 7-ի երեկոյան:
Բացի Հավանայից, ցանկում հիշատակվում են Բեյրութը (Լիբանան), Դոհան (Քաթար), Դուրբանը (Հարավային Աֆրիկայի Հանրապետություն), Լա Պասը (Բոլիվիա), Վիգանը (Ֆիլիպիններ) եւ Քուալա Լումպուրը (Մալայզիա): Կազմակերպիչներն այս ցանկը տալիս են այբբենական կարգով՝ չառանձնացնելով հաղթողին:
Հարցումը մեկնարկել Է 2012 թվականի հոկտեմբերին, եւ այն ժամանակ հեղինակավոր կոչմանը հավակնում Էր ավելի քան 1,2 հազար քաղաք 220 երկրներից: 2013 թվականին ցանկը կրճատվել Է մինչեւ 300, այնուհետեւ՝ մինչեւ 28, եւ, վերջապես, ընթացիկ տարվա հոկտեմբերի 7-ին մնացել Է ընդամենը 14 քաղաք, որի կեսն Էլ հայտարարվել են «աշխարհի հրաշալիքներ»:
«Աշխարհի նոր յոթ հրաշալիք-քաղաքներն» արդեն երրորդ քվեարկությունն Է, որն անցկացվում Է Շվեյցարիայի հիմնադրամի հովանու ներքո: 2007 թվականին համանման կերպով ընտրվել են աշխարհի յոթ նոր ձեռակերտ, իսկ 2011-ին՝ նույնքան բնական հրաշալիքները, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Гавана и Куала-Лумпур вошли в список "Новых семи городов - чудес света"
Столица Республики Куба вошла в список "Новых семигородов - чудес света" по версии швейцарского неправительственного фонда New7Wonders Foundation. Предварительные результаты интернет-голосования, в котором приняли участие пользователи со всего мира, обнародованы в воскресенье вечером,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Помимо Гаваны в перечне фигурируют Бейрут (Ливан), Виган (Филипины), Доха (Катар), Дурбан (ЮАР), Куала-Лумпур (Малайзия)и Ла-Пас (Боливия).Организаторы дают этот список в алфавитном порядке, не выделяя победителя.
Опрос стартовал в октябре 2012 года, и тогда на престижное звание претендовали более чем 1,2 тыс. городов из 220 стран. В 2013 году список сократился до 300, затем - до 28, и, наконец, 7 октября текущего года осталось всего 14 городов, половина из которых и были объявлены "чудесами света".
"Новые семьгородов - чудес света" - уже третье голосование, которое проводится под эгидой швейцарского фонда. В 2007 году аналогичным образом были определены семьновых рукотворных чудес света, а в 2011-м - столько же природных.