Հունաստանում հունվարից կմեկնարկեն Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները
ԱԹԵՆՔ, 8 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման արարողության մեկնարկը Հունաստանում կտրվի հունվարի 18-ին: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի Հունաստանի կենտրոնական հանձնախմբից տեղեկացրին, որ այդ օրը Աթենքի «Գալութա» դահլիճում կկայանա միջոցառում, որի ընթացքում էլ հունահայ համայնքը կհայտարարի 2015թ. տարեկան ծրագիրը: «Հայոց ցեղասպանության պահանջատիրության կարեւորագույն նոր հանգրվանը համարվող 100-րդ տարելիցի նշումը հայության արդար եւ գիտակից պայքարի դրսեւորումն է, որը կհամախմբի համայն ազգի ներուժը: Մեր ազգի արդար պահանաջատիրությանը ձայն եւ հանրային շեշտադրում տալու առումով նկատի են առնված քաղաքական եւ մշակութային տարբեր բնույթի նախաձեռնություններ, որ հայության արդար պայքարի եւ պահանջի վրա պետք է կենտրոնացնեն օտար հանրային կարծիքի ուշադրությունը, այնպես ինչպես նախատեսված է կատարել ամբողջ աշխարհում»,- փոխանցեցին հանձնախմբից:
Օսմանյան կայսրությունում Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին իրագործված հայբնակչության կոտորածներն անվանում են Հայոց ցեղասպանություն: Այդ կոտորածներն իրագործվեցին երիտթուրքական կառավարության կողմից Օսմանյան կայսրության տարբեր շրջաններում: Միջազգային առաջին արձագանքն այս իրադարձություններին 1915թ. մայիսի 24-ի Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի եւ Մեծ Բրիտանիայի համատեղ հայտարարությունն էր, որտեղ հայ ժողովրդի նկատմամբ կատարվածբռնությունները բնորոշվեցին որպես «հանցագործություն մարդկության եւ քաղաքակրթության դեմ»: Կողմերը կատարված հանցագործության համար պատասխանատու էին համարում թուրքականկառավարությանը: Առաջին համաշխարհային պատերազմի նախօրեին Օսմանյան կայսրությունումապրում էին երկու միլիոնից ավել հայեր: Շուրջ մեկուկես միլիոն հայ սպանվեց 1915-1923թթ.ժամանակահատվածում, իսկ մնացածները` կամ բռնի մահմեդականացվեցին, կամ էլ ապաստանեցին աշխարհի տարբեր երկրներում: Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել եւ դատապարտել են աշխարհի երկու տասնյակից ավելի պետություններ, ԱՄՆ 42 նահանգներ, Եվրախորհրդարանը, Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը, հեղինակավոր այլ կազմակերպություններ:
2015թ. հայ ժողովուրդը կոգեկոչի Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը: Այդ նպատակով Հայաստանում եւ սփյուռքում նախատեսվում են անցկացնել միջոցառումներ, քննարկումներ, գիտաժողովներ ու ցուցահանդեսներ: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը աշխարհի բազմաթիվ երկրների առաջնորդների, այդ թվում Է Թուրքիայի նախագահին ապրիլի 24-ին հրավիրել է Հայաստան` Ծիծեռնակաբերդում մասնակցելու ոգեկոչման արարողությանը:

В Греции с января начнутся мероприятия, посвященные 100-летию Геноцида армян
Официальный старт мероприятиям, посвященным 100-летию Геноцида армян, будет дан в Греции 18-го января. В беседе с «Арменпресс» из центральной комиссии по 100-летию Геноцида армян Греции сообщили, что в этот день в афинском зале «Галута» состоится мероприятие, на котором армянская диаспора в Греции огласит программу мероприятий на 2015 год.
«Отмечание 100-летия Геноцида армян, считается новым этапом в справедливой и сознательной борьбе армян за свои требования, которое объединит потенциал армянского народа. Предусмотрены разнообразные мероприятия политического и культурного характера, которые должны сосредоточить на справедливой и сознательной борьбе армян за свои требования общественное внимание других народов, так же, как это предусмотрено сделать по всему миру»,- передали из орггруппы.
Резню армян в Османской империи в годы Первой мировой войны называют Геноцидом армян. Этот геноцид осуществлялся правительством младотурков в разные периоды времени. Первые отклики со стороны международного сообщества поступили, начиная с 24-го мая 1915 года с совместного заявления Франции, России и Великобритании, в котором насилие по отношению к армянскому народу было охарактеризовано как «преступление против человечества и цивилизации». За произошедшеее страны-заявители считали ответственным турецкое правительство. До начала Первой мировой войны в Турции проживали более двух миллионов армян. Около полутора миллионов из них были убиты в период времени с 1915 по 1923 год, остальные или были насильственно обращены в мусульманство, или же нашли пристанище в других странах. Геноцид армян признали и осудили более двадцати стран, 42 штата США, Европарламент, Всемирный Церковный Совет, другие авторитетные организации.
В 2015 году армянский народ вспомянет 100-летие Геноцида. С этой целью в Армении и Диаспоре планируется провести разнообразные мероприятия, обсуждения, научные конференции и выставки. Президент Армении Серж Саргсян пригласил руководителей множества стран, в том числе, президента Турции приехать 24-го апреля 2015 года в Армению, чтобы принять участие в в церемонии Памяти в Цицернакаберде.