Վրաստանը Թուրքիային նամակ է հղել Կուր գետի մակարդակը կտրուկ իջնելու առնչությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի շրջակա միջավայրի պահպանության ազգային գործակալությունը, որը Կուր գետի մշտական մոնիտորինգ է անցկացնում, մի քանի օր առաջ Ասպինձայի շրջանում (Արեւելյան Վրաստան) գետի ջրի մակարդակի կտրուկ իջեցում է գրանցել:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով վրացական մամուլը, այդ առնչությամբ Վրաստանի շրջակա միջավայրի պահպանության նախարար Էլգուջ Խոկրիշվիլին երկրի ԱԳՆ միջոցով նամակով անհանգստություն է հայտնել Թուրքիայի անտառային տնտեսության եւ ջրային պաշարների նախարար Վեյսել Էրօղլուին:
Պատասխան ուղերձում թուրքական կողմը հայտնել է, որ ներկայում Կուր գետի թուրքական հատվածում գետից ջուր է վերցվում Քայբեյ ջրամբարը լցնելու համար, որը գտնվում է վրացական սահմանից մի քանի տասնյակ կիլոմետր հեռավորության վրա, ինչն էլ գետի ջրի մակարդակի իջեցման պատճառ է դարձել:

Грузия направила Турции письмо по поводу резкого понижения уровня реки Кура
Национальное агентство по охране окружающей среды Грузии, проводящее мониторинг уровня реки Кура, заметило несколько дней назад резкое его понижение в районе Аспиндза Восточной Грузии.
Как передает «Арменпресс», ссылаясь на грузинскую прессу, министр охраны окружающей среды Грузии Элгуджа Хокришвили посредством МИД направил письмо министру лесного хозяйства и водных ресурсов Турции Вейселу Эроглу, в котором выразил беспокойство по этому поводу.
Турецкая сторона в ответ заявила, что в данный момент они забирают воду из Куры для наполнения водоема Кайбей в нескольких километрах от грузинской границы, что и стало причиной понижения уровня реки.