Չինաստանում միայն յուրաքանչյուր չորրորդ ընտանիքն Է երազում երկրորդ երեխան ունենալու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանը ձեռնամուխ Է եղել երկրորդ երեխան ունենալու թույլտվության քաղաքականության իրագործմանը, բայց «բեբի-բում» չի կանխատեսվում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով «Ժենմին ժիբաո»-ին: Այդ իրավունքը կարող Է ստանալ այն ընտանիքը, որտեղ ծնողներից գոնե մեկը ոչ եղբայր ունի, ոչ Էլ քույր:
Սկզբում փորձագետները կանխատեսում Էին, որ կառավարության այդ քայլը կարող Է հանգեցնել ծնելիության հզոր պայթյունի: Հետազոտությունը, որն այն ժամանակ անցկացրել Է ՉԺՀ-ի ծնելիության եւ ընտանիքի պլանավորման պետական կոմիտեն, ցույց Է տվել, որ ընտանիքների 50-60 տոկոսը, որտեղ ամուսիններից մեկը միակ զավակն Է, պատրաստ Է երկրորդ երեխան ունենալ:
Անցավ մեկ տարի: Այն 11 միլիոն զույգից, որոնք երկրորդ երեխան ունենալու հնարավորություն ունեին, դրանից օգտվեցին միայն 700 հազարը: Պարզվեց, որ արդյունքում ստացված վիճակագրական թվերը գրեթե 70 տոկոսով պակաս Էին կանխատեսվածից:
Սոցիոլոգիական ծառայությունները հասարակական կարծիքի հարցում են անցկացրել: Հարցաթերթիկների լրացմանը մասնակցել Է 2052 մարդ, եւ պարզվել Էլ, որ չափանիշներին համապատասխանողների շրջանում հարցվածների միայն 24,9 տոկոսն Է երկրորդ երեխան ունենալու դիմում ներկայացրել:
Պատճառների թվում, ըստ որոնց ընտանիքները որոշել Էին երկրորդ երեխան չունենալ, առաջին տեղում «չափազանց մեծ տնտեսական ծախսերն են դաստիարակության համար» (58,1 տոկոս), դրան հաջորդում Է «ժամանակի շատ մեծ ծախսը» (36,5 տոկոս), երրորդ տեղում Է՝ «մեկ երեխան բավական Է» դիրքորոշումը (32,3 տոկոս):
Այնուամենայնիվ, հարցվածների 48,5 տոկոսը հավանություն Է տվել եւ մաղթել, որ շուտափույթ իրագործվի երկրորդ երեխան ունենալու թույլտվության քաղաքականությունը, 16,7 տոկոսը դեմ Է արտահայտվել, իսկ հարցվածների 34,8 տոկոսը դժվարացել Է գնահատական տալ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

лишь каждая четвертая семья в Китае мечтает о втором ребенке
Китай приступил креализации политики разрешения нарождение второго ребенка, но "бэби-бума" непредвидится, как передает Арменпресс, об этомпишет"Жэньминь жибао".
Такое право может получить семья, вкоторой хотя бы один изродителей неимеет нибратьев, нисестер.
Поначалу эксперты прогнозировали, что этот шаг правительства может привести кмощному взрыву рождаемости. Исследование, проведенное вто время Государственным комитетом порождаемости ипланированию семьи КНР, показало, что 50—60% семей, один изсупругов вкоторых— единственный ребенок, готовы завести второе дитя.
Прошел год. Из 11 миллионов пар, укоторых появилась возможность завести второго ребенка,воспользовалисьею лишь 700 тысяч. Полученные врезультате цифры статистики оказались почти на70% меньше прогнозируемых.
Социологические службы провели опрос общественного мнения. В анкетировании приняли участие 2052 человека, ивыяснилось, что среди проходящих покритериям лишь 24,9% опрошенных подали заявления нарождение второго ребенка.
Среди причин, покоторым семьи решили незаводить второго ребенка, напервом месте стоят "слишком высокие экономические издержки навоспитание" (58,1%), затем следует "слишком большой расход времени" (36,5%), натретьем месте— "одного ребенка достаточно" (32,3%).
Тем неменее 48,5% респондентов выразили одобрение ипожелали скорейшей реализации политики разрешения нарождение второго ребенка, 16,7% высказались против, а34,8% респондентов затруднились соценкой.