Բելգիան ցանկանում Է ֆրի կարտոֆիլը գրանցել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցուցակում
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բելգիայի իշխանությունները հանդես են գալիս այն բանի օգտին, որ ֆրի կարտոֆիլը գրանցվի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային մշակութային ժառանգության ցուցակում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով France-Presse գործակալությանը:
Տակավին մեկ տարի առաջ Ֆլանդրիայի՝ Բելգիայի հյուսիսային տարածաշրջանի կառավարությունը, որտեղ խոսում են հոլանդերեն, հանդես Է եկել ֆրի կամ «ֆրիտ» կարտոֆիլը, ինչպես այն անվանում են տեղացիները, ոչ նյութական մշակութային ժառանգություն ճանաչելու օգտին:
Այժմ Բելգիայի ֆրանսախոս եւ գերմանախոս տարածաշրջանների իշխանությունները միավորել են ջանքերն իրենց ֆլամանդացի գործընկերների հետ ու եւս մեկ քայլ են արել ֆրի կարտոֆիլի միջազգային ճանաչման համար:
Բելգիայի իշխանությունների հայտարարությունը հնչել Է «ֆրի կարտոֆիլի շաբաթ» տոնի նախապատրաստման ֆոնին, որը տեղի կունենա դետեմբերի 1-ից մնչեւ 7-ը: Այդ ընթացքում այսպես կոչված «ֆրիտրիները», այսինքն՝ այն հաստատությունները, որոնք պատրաստում են ֆրի կարտոֆիլ, անվճար կհյուրասիրեն այցելուներին:
Ֆլամանդացնիները պնդում են, թե լայնորեն հայտնի գարնիրը, որը բրիտանցի զինվորների մատուցմամբ սկսել են անվանել «ֆրանսիական կարտոֆիլ», որոնք այն Բելգիայում համտեսել են Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ, իրենց ազգային կերակրատեսակն Է եւ Ֆլանդրիայում առաջին անգամ սեղանին Է մատուցվել տակավին XVI դարում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Бельгия хочет внести картошку фри в список всемирного наследия ЮНЕСКО
Бельгийские власти выступают за то, чтобы внести картошку фри в список всемирного культурного наследия ЮНЕСКО, как передает Арменпресс, об этомсообщило агентство France Press.
Ещегод назад правительство Фландрии, региона на севере Бельгии, где говорят на голландском языке, высказалось за признание картошки фри, или "фрит", как ееназывают местные, нематериальным культурным наследием.
Теперь власти франкоязычных и немецкоязычных регионов Бельгии объединили усилия со своими фламандскими коллегами и сделали ещеодин шаг для международного признания картошки фри.
Заявление бельгийских властей прозвучало на фоне подготовки к празднику "неделя картошки фри", который пройдет с 1 по 7 декабря. На протяжении всего этого времени так называемые "фритри", то есть заведения, которые готовят картошку фри, будут бесплатно угощать посетителей.
Фламандцы утверждают, что широко известный гарнир, который стали именовать "французской картошкой" с подачи британских солдат, попробовавших его в Бельгии во время Первой мировой войны, является их национальным блюдом и впервые был подан к столу во Фландрии ещев XVI веке.