Օբաման Գոհաբանության օրվա առթիվ Սպիտակ տանը «ներում Է շնորհել» հնդկահավերին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբաման, ավանդույթի համաձայն, «ներում է շնորհել» այն երկու հնդկահավերին, որոնց Սպիտակ տուն Էին բերել Գոհաբանության օրվա տոնական սեղանի համար: Այս համազգային տոնն ԱՄՆ-ում նշվում Է նոյեմբերի չորրորդ հինգշաբթի օրը, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը:
Ելույթ ունենալով հանդիսավոր-կատակային արարողության ժամանակ, որը վատ եղանակի պատճառով կայացել Է հենց Սպիտակ տանը, այլ ոչ թե Վարդերի պարտեզում, ինչպես նախապես պլանավորված Էր, Օբաման հավաքվածների ծիծաղի ներքո խոստովանել Է, որ մինչ օրս «փոքր-ինչ տարակուսած Է» ամեն տարի իրեն նվեր մատուցվող երկու թռչուններին մսագործի դանակից խորդհրդանշորեն փրկելու անհրաժեշտությունից: Այնուամենայնիվ, Միացյալ Նահանգների ղեկավարն շտապել Է խոստովանել, որ «բավականություն Է» ստանում դրանից:
Գոհաբանության օրվա առթիվ երկու թռչուններն Սպիտակ տուն Էր հասցրել Հնդկահավ արտադրողների ազգային ասոցիացիայի ղեկավար Գերի Քուպերը: Հնդկահավերը, որոնց կոչում են Մակ եւ Չիզ, լույս աշխարհ են եկել մոտ կես տարի առաջ Օհայոյի նահանգի՝ նրա ագարակում: Երկու թռչուններից յուրաքանչյուրն այժմ կշռում Է ավելի քան 21 կիլոգրամ:
Բացի դրանից, երկու արդեն պատրաստի թռչուններ, որոնք Սպիտակ տուն Է ուղարկել Հնդկահավ արատադրողների ազգային ասոցիացիան, Օբամայի ընտանիքը երեկոյան կհանձնի տեղական բարեգործական կազմակերպություններից մեկին, որն զբաղվում Է չքավորներին թույց տրվող օգնությամբ:
ԱՄՆ-ի Նախագահներից առաջինը հնդկահավերին «ներում շնորհելու» խորհրդանշական արարողությունն անցկացրել Է Աբրահամ Լինկոլնը 1863 թվականին:
Ամերիկացիները Գոհաբանության օրն սկսել են նշել 1621 թվականին, երբ առաջին նորաբնակները ներկայիս Մասաչուսեթսի նահանգի տարածքում բերքահավաքից հետո որոշել են դրա համար իրենց երախտագիտությունը հայտնել Աստծուն: Սեղան Է գցվել, հրավիրել են նաեւ հնդկացիներին, որոնք նրանց օգնել Էին գոյատեւելու: Նրանք իրենց հետ բերել են արտասովոր թռչուն, որին ուխտավոր հայրերն անվանել են հնդկահավ: Աստիճանաբար այն դարձել Է այդ տոնի անփոփոխ ատրիբուտը: Այն, որպես կանոն, այժմ մատուցում են լոռամրգի սոուսով եւ քաղցր կարտոֆլով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Барак Обама по традиции "помиловал" индеек, доставленных в Белый дом ко Дню благодарения
Президент США Барак Обама по традиции "помиловал" двух индеек, доставленных в Белый дом для праздничного стола ко Дню благодарения. Этот общенациональный праздник отмечается в США в четвертый четверг ноября, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Выступая на торжественно-шуточной церемонии, состоявшейся из-за непогоды в самом Белом доме, а не в его Розовом саду, как первоначально планировалось, Обама под смех собравшихся признал, что до сих пор "немного озадачен" необходимостью ежегодно символически спасать от ножа мясника двух преподносимых ему в дар птиц. Тем не менее, американский лидер поспешил признать, что получает "от этого удовольствие".
Двух птиц ко Дню благодарения в Белый дом доставил глава Национальной ассоциации производителей индейки Гэри Купер. Индюки, которых зовут Мак и Чиз, появились на свет на его ферме в штате Огайо примерно полгода назад. Обе птицы весят сейчас более чем 21 кг каждая.
Кроме того, двух уже приготовленных птиц, отправленных Национальной ассоциацией производителей индейки в Белый дом, семья Обамы передаст вечером одной из местных благотворительных организаций, занимающихся оказанием помощи неимущим.
Первым из президентов символическую церемонию "помилования" индеек провел в 1863 году Авраам Линкольн.
Отмечать День благодарения американцы начали в 1621 году, когда первые поселенцы на территории нынешнего штата Массачусетс после сбора урожая решили воздать за это хвалу Господу. Был накрыт стол, пригласили и индейцев, которые помогли им выжить. Те принесли с собой диковинную птицу, которую отцы-пилигримы назвали индейкой. Постепенно она стала неизменным атрибутом этого праздника. Ее, как правило, теперь подают на стол с клюквенным соусом и сладким картофелем.