Բարաք Օբաման սեր Է խոստովանել Մերիլ Սթրիփին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբաման Ազատության նախագահական մեդալները շնորհելու ընթացքում սեր Է խոստովանել հոլիվուդյան դերասանուհի, «Օսկարի» եռակի մրցանակակիր Մերիլ Սթրիփին, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով The Washington Post-ին:
«Ես հրապարակավ հայտարարում եմ, որ սիրում եմ Մերիլ Սթրիփին: Այդ մասին գիտեն ե՛ւ նրա ամուսինը, ե՛ւ Միշելը»,-ասել Է պետության ղեկավարը: Նա նշել Է, որ դերասանուհու տաղանդն այնքան հզոր Է, որ «իր հավասարը չունի»: Հանձնելով պարգեւը՝ Օբաման գրկել Է Սթրիփին եւ համբուրել նրա այտը, ինչպես եւ մնացած բոլոր դափնեկիրներին:
Սպիտակ տանը կայացած արարողության ժամանակ պարգեւ է հանձնվել «Գրեմմի»-ի 25 մրցանակների դափնեկիր Սթիվի Ուանդերին, որին Օբաման անվանել Է երաժշտության հսկա, նշում է The Telegraph-ը:
Ազատության նախագահական մեդալներ են հանձնվել նաեւ եւս 17 հոգու, որոնց թվում են՝ հեռուստահաղորդավար Թոմ Բրոքաուն, չիլիացի գրող Իսաբել Ալյենդեն, դերասանուհի Մառլո Թոմասը, նշանավոր ֆիզիկոս, Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի 83-ամյա պրոֆեսոր Միլդրեդ Դրոսելհաուզը, տնտեսագետ եւ Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Ռոբերտ Սոլոուն եւ կոմպոզիտոր Սթիվեն Սոնդհայմը: Բալետի արտիստ Ալվին Էյլին, որը մահացել Է 1989 թվականին, պարգեւատրվել Է հետմահու:
Օբաման նշել Է, որ պարգեւը հանձնվում Է նրանց, ովքեր ԱՄՆ-ը դարձնում են «ավելի ուժեղ, ավելի իմաստուն, ավելի մարդասեր եւ ավելի գեղեցիկ», գրում Է The Daily Mail-ը: «Լավացնելով աշխարհը, նրանք ավելի լավն են դարձնում մեզնից յուրաքանչյուրին»,-ընդգծել Է պետության ղեկավարը:
Ազատության նախագահական մեդալը Կոնգրեսի մեդալի հետ միասին ԱՄՆ-ի բարձրագույն պարգեւն Է, որը հանձնվում Է քաղաքացիական անձանց: Այն ամեն տարի շնորհվում Է այն մարդկանց, «ովքեր նշանակալի ավանդ են ներդրել ԱՄՆ-ի անվտանգության եւ ազգային շահերի պաշտպանության, ամբողջ աշխարհում խաղաղության պաշտպանության գործում, ինչպես նաեւ ԱՄՆ-ի եւ աշխարհի հասարակական եւ մշակութային կյանքում»:
Մեդալը հիմնվել Է 1945 թվականին Միացյալ Նահանգների 33-րդ նախագահ Հարրի Տրումենի կողմից: Տարբեր ժամանակներում պարգեւների են արժանացել հասարակական գործիչ եւ ֆիլանտրոպ մայր Թերեզան, արվամոլների իրավունքների համար պայքարի մարտիկ Հարվի Միլկը (հետմահու), ինչպես նաեւ քաղաքական գործիչ եւ ավելի ուշ Սպիտակ տան 40-րդ ղեկավար Ռոնալդ Ռեյգանը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Барак Обама признался в любви Мэрил Стрип
Президент США Барак Обама во время вручения Президентской медали свободы признался в любви голливудской актрисе, трехкратной обладательнице премии «Оскар» Мерил Стрип. Как передает Арменпресс, об этом сообщает The Washington Post.
«Я публично заявляю, что люблю Мерил Стрип. Об этом знают и ее муж, и Мишель», — сказал глава государства. Он отметил, что талант актрисы настолько велик, что «не имеет себе равных». Вручая награду, Обама обнял Стрип и поцеловал в щеку, как и всех остальных лауреатов.
На церемонии в Белом доме награда досталась 25-кратному лауреату «Грэмми» Стиви Уандеру, которого Обама назвал музыкальным гением, передает The Telegraph.
Обладателями Президентской медали свободы стали еще 17 человек, в числе которых телеведущий Том Брокау, чилийская писательница Исабель Альенде, актриса Марло Томас, профессор физики Массачусетского технологического института Милдред Дросселгауз, экономист и нобелевский лауреат Роберт Солоу и композитор Стивен Сондхайм. Танцовщика Алвина Эйли, умершего в 1989 году, наградили посмертно.
Обама отметил, что награда вручается тем, кто делает США «сильнее, мудрее, гуманнее и красивееե, передает The Daily Mail. «Делая мир лучше, они делают лучше каждого из насե, — подчеркнул глава государства.
Президентская медаль свободы является высшей американской наградой, которую вручают гражданским лицам. Она присуждается ежегодно людям, «внесшим существенный вклад в безопасность и защиту национальных интересов США, в поддержание мира во всем мире, а также в общественную и культурную жизнь США и мираե.
Медаль была учреждена 33-м президентом Соединенных Штатов Гарри Трумэном в 1945 году. В разное время награды удостаивались общественный деятель и филантроп мать Тереза, борец за права геев Харви Милк (посмертно), а также политик и позже 40-й хозяин Белого дома Рональд Рейган.