Գրենոբլը կդառնա Եվրոպայի առաջին քաղաքը, որի փողոցներից կհանվեն գովազդային պլակատները
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գրենոբլի (Ֆրանսիա) քաղաքապետարանը հայտարարել Է, թե շուտով ձեռնարկելու Է գործողություն, որի նպատակը փողոցներից գովազդային պլակատները վերացնելն Է, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով Le Figaro-ին:
Այսպիսով, Գրենոբլը կդառնա Եվրոպայում առաջին քաղաքը, որտեղ դիմել են նման միջոցների:
326 պլակատների ապամոնտաժումը կսկսվի 2015 թվականի հունվարին եւ կտեւի չորս ամիս: Դրանից հետո կթույլատրվի գովազդ զետեղել սոսկ տրամվայների եւ ավտոբուսների կանգառներում:
Քաղաքապետարանում հաղորդել են, որ այն վայրերում, որտեղ այժմ տեղակայված են գովազդադյին պլակատներ, պլանավորվում Է ծառեր տնկել: Բացի դրանից, այդ տեղերում կզետեղվեն պլակատներ՝ մշակութային միջոցառումների վերաբերյալ հայտարարություններով:
Le Figaro-ն նշում Է, որ 2007 թվականին ճիշտ նման քայլի Էին դիմել Բրազիլիայի Սան Պաուլու քաղաքում: Սակայն երկու տարի առաջ իրշխանությունները չեղյալ են հայտարարել այս նորամուծությունը, որպեսզի չզրկվեն փողոցներում գովազդների զետեղումից ստացվող եկամուտներից, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Во французском Гренобле решили убрать с улиц рекламные плакаты
Мэрия французского Гренобля объявила о скором начале операции, цель которой - убрать с улиц рекламные плакаты, как передает Арменпресс, об этомсообщает в воскресенье Le Figaro.
Таким образом, Гренобль станет первым городом в Европе, где решились на подобные меры.
Демонтаж 326 плакатов начнется в январе 2015 года и продлится четыре месяца. После этого рекламу будет разрешено размещать только на трамвайных и автобусных остановках.
В мэрии сообщили, что в местах, где сейчас установлены плакаты с рекламой, планируется посадить деревья. Кроме того, там будут размещать плакаты с объявлениями о культурных мероприятиях.
Le Figaro отмечает, что в 2007 году на точно такой же шаг пошли в бразильском Сан-Паулу. Однако два года назад власти отменили это нововведение, чтобы не лишаться доходов от размещения рекламы на улицах.