Չեխիայի նախագահի վրա նետված ձուն դիպել Է Գերմանիայի նախագահի գլխին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պրահայում բողոքի ակցիայի մասնակիցները Չեխիայի նախագահ Միլոշ Զեմանի վրա ձու եւ լոլիկ նետելու փորձեր անելիս դիպել են նրա գերմանացի պաշտոնակցին՝ Յոահիմ Գաուկին: Միջադեպը տեղի Է ունեցել նոյեմբերի 17-ին համալսարանական ավանի մոտ Զեմանի ճառի ժամանակ, որտեղ 25 տարի առաջ տեղի ունեցած ուսանողական ցույցը դրեց «թավշե հեղափոխության» սկիզբը: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է The Guardian-ը:
Երբ Զեմանի հայտնվելուց դժգոհներն սկսել են նախագահի վրա մթերքներ նետել, պահակախումբը բացել Է սեւ հովանոցներ, որպեսզի պաշտպանի նրան, ինչպես նաեւ Գերմանիայի, Հունգարիայի, Լեհաստանի եւ Սլովակիայի ղեկավարներին, որոնք Պրահա են ժամանել տարեդարձի առթիվ: Սակայն Գերմանիայի նախագահին պաշտպանել չի հաջողվել: Ձվերից մեկը դիպել Է ուղիղ Գաուկի գլխին:
Բազմությունը վանկարկել Է «Խայտառակությու՜ն» եւ «Պաշտոնաթո՜ղ եղի՛ր», ոմանք ձեռքներին բռնել Էին «Մենք չենք ցանկանում լինել Ռուսաստանի գաղութը» կարգախոսով ցուցապաստառներ: Որոշակի պահի հազարավոր ցուցարարներ նախագահին ցույց են տվել կարմիր քարտեր:
Չեխիայի զանգվածային լրատվամիջոցներն սկսել են Զեմանին բացահայտորեն քննադատել այն բանից հետո, երբ նա հանդես Է եկել Ուկրաինայի հակամարտության կապակցությամբ Ռուսաստանի նկատմամբ պատժամիջոցներ սահմանելու դեմ:

Брошенное в чешского президента яйцо попало в голову немецкому
Участники акции протеста в Праге в попытке забросать яйцами и помидорами президента Чехии Милоша Земана попали в его немецкого коллегу Йоахима Гаука. Инцидент произошел в понедельник, 17 ноября, во время речи Земана возле университетского кампуса, где 25 лет назад произошла студенческая демонстрация, положившая начало «бархатной революции». Как передает Арменпресс, об этомсообщает The Guardian.
Когда недовольные появлением Земана начали закидывать президента едой, охрана раскрыла черные зонтики, чтобы защитить его, а также глав Германии, Венгрии, Польши и Словакии, прибывших в Прагу по случаю годовщины. Однако уберечь немецкого президента им не удалось. Одно яйцо угодило Гауку прямо в голову.
Толпа скандировала «Позорե и «В отставкуե, некоторые держали в руках баннеры с лозунгом «Мы не хотим быть колонией Россииե. В определенный момент тысячи митингующих одновременно показали президенту красные карточки.
Чешские СМИ начали открыто критиковать Земана после того, как он выступил против антироссийских санкций в связи с конфликтом на Украине.