Վատիկանի գլխավոր հրապարակում անօթեւանները կարող են անվճար լոգանք ընդունել. La Stampa
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը թույլատրել Է անօթեւանների համար հատուկ խցիկներ տեղակայել Վատիկանում, որտեղ նրանք կկարողանան անվճար լոգանք ընդունել, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով իտալական La Stampa հրատարակությանը:
Գաղափարը ծնվել Է այն բանից հետո, երբ Սարդինիայից անօթեւան Ֆրանկոն հրաժարվել Է ընթրիքի հրավեր ընդունել արքեպիսկոպոս Կոնրադ Կրաեւսկուց, որը չքավորներին ողորմության բաշխման հարցերի պատասխանատուն Է: Անօթեւանը, որը շուրջ տասը տարի ապրել Է փողոցում, մերժման պատճառ Է նշել իրենից եկող տհաճ հոտը:
Արքեպիսկոպոսի խոսքով՝ իրեն այնուամենայնիվ հաջողվել Է անօթեւանին համոզել ընթրելու իր հետ: «Մենք գնացինք չինական ռեստորան, եւ ընթրիքի ժամանակ նա բացատրեց, որ Հռոմում միշտ Էլ կարելի Է կերակուր գտնել, բայց բացակայում Է այն վայրը, որտեղ կարելի Է լոգանք ընդունել»,- հայտնել Է հոգեւորականը:
Անօթեւանի խոսքն այնպես Է հուզել Կրաեւսկուն, որ նա հայտնել Է Սուրբ Պետրոսի հրապարակում հենց սյունաշարերի տակ հանրային զուգարանի ներսում անվճար հատուկ խցիկներ ստեղծելու նախաձեռնության մասին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:

СМИ: на главной площади Ватикана бездомные смогут бесплатно помыться
Папа римский Франциск разрешил установить бесплатные душевые кабины длябездомных вВатикане,как передает Арменпресс, об этом сообщает итальянское изданиеLa Stampa.
Идея возникла после того, какбездомный изСардинии Франко отказался принять приглашение наужин отархиепископа, отвечающего зараздачу милостыни неимущим, Конрада Краевского. Причиной отказа бездомный, который прожил наулице околодесяти лет, назвал исходящий отнего неприятный запах.
По словам архиепископа, ему все же удалось уговорить бездомного поужинать сним. "Мы пошли вкитайский ресторан, иво время трапезы он объяснил, что вРиме всегда можно найти еду, ноотсутствует место, где можно помыться",— сообщил священнослужитель.
Слова бездомного так тронули Краевского, что он озвучил инициативу посозданию бесплатных душевых кабин внутри общественного туалета прямо подколоннадами наплощади Святого Петра.