Ուկրաինան նոյեմբերի 21-ին տոնելու Է Արժանապատվության եւ ազատության օրը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն հրամանագիր Է ստորագրել երկրում նոր ամենամյա տոն՝ Արժանապատվության եւ ազատության օրը, սահմանելու մասին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Հրամանագիր եմ ստորագրել ամեն տարի նոյեմբերի 21-ը Արժանապատվության եւ ազատության օր տոնելու մասին: Ուկրաինան ազատության տարածք Է»,-գրել Է նա Twitter-ի իր միկրոբլոգում:
Հենց այդ օրը՝ 2013 թվականի նոյեմբերի 21-ին, Նիկոլայ Ազարովի կառավարությունը հայտարարեց Ուկրաինայի եւ ԵՄ-ի միջեւ ասոցացման համաձայնագրի կնքման նախապատրաստումը կասեցնելու մասին: Դրանից անմիջապես հետո Կիեւում բողոքի ակցիաներ սկսվեցին այդ որոշման դեմ: «Եվրոմայդան» անվանումն ստացած բողոքի արշավի արդյունքում փետրվարի 22-ին երկրում տեղի ունեցավ պետական հեղաշրջում. երկրի նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչը հեռացվեց իշխանությունից: Խորհրդարանի կողմից մայիսի 25-ին նշանակված վաղաժամկետ նախագահական ընտրությունների արդյունքում պետության ղեկավար ընտրվեց միլիարդատեր Պյոտր Պորոշենկոն, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:

Украина 21 ноября будет праздновать День достоинства и свободы
Президент Украины Петр Порошенко подписал указ овведении встране нового ежегодного праздника: Дня достоинства исвободы,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Подписал указ опраздновании ежегодно 21 ноября Дня достоинства исвободы. Украина— это территория свободы",— написал он всвоем микроблоге вTwitter.
Именно вэтот день, 21 ноября 2013 года, правительство Николая Азарова объявило оприостановке подготовки кзаключению ассоциации Украины иЕС. Сразу после этого вКиеве начались протестные акции против данного решения. В результате нафоне протестной кампании, названной "евромайданом", 22 февраля встране произошел государственный переворот, президент Виктор Янукович был отстранен отвласти. По итогам назначенных парламентом на25 мая досрочных президентских выборов главой государства был избран миллиардер Петр Порошенко.