Լոնդոնում բացվելու է Էլվիս Պրեսլիին նվիրված խոշորագույն ցուցահանդեսը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Էլվիս Պրեսլիի նշանավոր վարդագույն Cadillac-ը, ադամանդե մատանին եւ բեմական հագուստներն ԱՄՆ-ից կտեղափոխվեն Մեծ Բրիտանիա, որտեղ դեկտեմբերի 12-ին բացվելու Է Եվրոպայի ամենախոշոր ցուցահանդեսը՝ նվիրված «ռոք-ն-ռոլի արքային», տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ցուցահանդեսի տոմսերի վաճառքը կսկսվի արդեն նոյեմբերի 7-ին: Ցուցահանդեսի կազմակերպիչներն ավելի քան 300 ցուցանմուշ են բերելու Գրեյսլենդում (Մեմֆիս, ԱՄՆ) գտնվող կալվածքի թանգարան-արխիվից, որտեղ ապրել Է ամերիկացի երգիչն ու դերասանը՝ կոմերցիոն առումով դառնալով 20-րդ դարի ամենահաջողված կատարողներից մեկը: Դրանց թվում են՝ ավտոմեքենաներ, բեմական հագուստներ, կիթառներ, լուսանկարներ, Պրեսլիի անձնական իրերը:
Առավել հետաքրքիր ցուցանմուշներից են՝ 1955 թվականի նշանավոր վարդագույն Cadillac Fleetwood-ը, կարմիր MG Roadster-ը՝ Պրեսլիի մասնակցությամբ «Երկնագույն Հավայան կղզիները» ֆիլմից, մատանին՝ ադամանդե քարերով՝ TCB (Taking Care ofBusiness) տառերի տեսքով, որոնք նրա խորհրդանշանն Էին, Գրեյսլենդի կալվածքի բանալիները, ինչպես նաեւ նրա միակ կնոջից՝ Պրիսցիլայից, ծնված երկու տարեկան աղջկա՝ Լիզա Մարիայի լուսանկարով դրամապանակը:
Կազմակերպիչների մտահղացմամբ՝ ցուցահանդեսը կոչված Է պատկերացում տալ արտիստի կյանքի բոլոր փուլերի մասին՝ սկսած նրա անձի ձեւավորումից մինչեւ երաժշտական Օլիմպոս թռիչքը, բանակում ծառայելու մասին, այն մասին, թե նա ինչպիսի որդի, հայր, ամուսին եւ ընկեր Է եղել, այն տարիներին եւ այսօր երաժշտության աշխարհի, կինոյի, նորաձեւության վրա նրա ազդեցության մասին:
Պրեսլին մահացել Է 1977 թվականին՝ 42 տարեկան հասակում, սակայն նրա երաժշտությունը շարունակում Է կանոնավոր կերպով թողարկվել, ներառյալ ավելի վաղ չհրատարակված ձայնագրությունները: Ընդամենն աշխարհում վաճառվել Է ավելի քան 1 միլիարդ օրինակ սկավառակ: Պրեսլին՝ «Գրեմմի»-ի երեք մրցանակների դափնեկիրը (1968, 1973, 1975), առաջին երաժիշտներից մեկն Է, որն ընդգրկվել Է «Ռոք-ն-ռոլի փառքի սրահ»-ում (1986): Միայն ԱՄՆ-ում Էլվիս Պրեսլիի 150 ալբոմներ հասել են ոսկե, պլատինե կամ մուլտիպլատինե կարգավիճակի: Դրանցից 10-ը հիթ-շքերթներում զբաղեցրել են առաջին տեղը:
Ցուցահանդեսը կկազմակերպվի Լոնդոնի «02» նշանավոր ցուցահանդեսային կենտրոնում եւ կշարոնակվի մինչեւ 2015 թվականի օգոստոսի 31-ը: Սակայն ցուցանմուշներից մի քանիսը, մասնավորապես, վարդագույն Cadillac Fleetwood-ը, կցուցադրվեն ավելի պակաս ժամկետով, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Крупнейшая выставка, посвященная Элвису Пресли, откроется в Лондоне
Знаменитый розовый Cadillac, бриллиантовый перстень исценические костюмы Элвиса Пресли доставят изСША вВеликобританию, где 12 декабря откроется самая крупная вЕвропе выставка, посвященная "королю рок-н-ролла", сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Продажа билетов навыставку начнется уже 7 ноября. Более 300 экспонатов привезут организаторы выставки измузея-архива впоместье вГрейсленде (Мемфис, США), где жил американский певец иактер, ставший одним изсамых коммерчески успешных исполнителей ХХ века. В их числе— автомобили, сценические костюмы, гитары, фотографии, личные вещи Пресли.
Среди наиболее интересных экспонатов— знаменитый розовый Cadillac Fleetwood 1955 года, красный MG Roadster изфильма сучастием Пресли "Голубые Гавайи", перстень сбриллиантами ввиде букв TCB (Taking Care ofBusiness), являвшихся его эмблемой, ключи отпоместья Грейслэнд, атакже бумажник сфотографией двухлетней дочери Лизы Марии, которую родила его единственная супруга Присцилла.
Выставка, позамыслу организаторов, призвана составить представление обовсех этапах жизни артиста, отего становления довзлета намузыкальный Олимп, ослужбе вармии, отом, каким он был сыном, отцом, мужем идругом, оего влиянии намир музыки, кино, моды вте годы исегодня.
Пресли умер в1977 году ввозрасте 42 лет, однако его музыка продолжает регулярно выпускаться, включая ранее неизданные записи. Всего вмире продано более миллиарда экземпляров пластинок. Пресли— лауреат трех премий "Грэмми" (1968, 1973, 1975), один изпервых музыкантов, включённых в "Зал славы рок-н-ролла" (1986). Только вСША 150 альбомов Элвиса Пресли достигли золотого, платинового илимультиплатинового статуса. Из них 10 занимали 1-е места вхит-парадах.
Выставка будет проходить взнаменитом лондонском выставочном центре "О2" ипродлится до31 августа 2015 года. Однако некоторые экспонаты, вчастности, розовый Cadillac Fleetwood будут выставлены наменьший срок.