Մասիսում կայացավ տարածաշրջանի ԵԿՄ ընդհանուր ժողովը
ԱՐՏԱՇԱՏ, 4 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մասիսի Առնո Բաբաջանյանի անվան երաժշտական դպրոցի դահլիճում, նոյեմբերի 3-ին տեղի ունեցավ Մասիսի տարածաշրջանի ԵԿՄ ընդհանուր ժողովը, որին մասնակցում էին ԵԿՄ վարչության նախագահի տեղակալ Արա Կետիկյանը, չորս տարածաշրջանի զինկոմներ, Արարատի մարզպետ Ռուբիկ Աբրահամյանը, ԱԻՆ եւ ՓԾ աշխատողները` գնդապետ Մուրադ Մարգարյանի գլխավորությամբ, Երկրապահ միության անդամներ, պատանի երկրապահներ, հյուրեր, այլք:
Մինչ ժողովի մեկնարկը, «Մասյաց քաջերն ընկան, որ հավերժի կյանքը մեր տան» հուշահամալիրի մոտ Տեր Թաթուլ քահանա Գասպարյանը եւ Տեր Աշոտ քահանա Սաֆարյանը կատարեցին հոգեհանգստի կարգ: Ներկաները դրեցին ծաղիկներ, եւ իրենց խոնարհումը բերեցին նահատակների հիշատակին:
Միջոցառումը շարունակվեց դահլիճում: ՀՀ օրհներգի հնչյունների ներքո ներս բերեցին ՀՀ եւ ԵԿՄ դրոշները: Ողջույնի խոսքից հետո Արա Կետիկյանը խոսեց վարչության, ՀՀ ԿԳ եւ ԱԻ նախարարների հետ ստորագրված հուշագրի մասին: Տեղեկացրեց, որ օրերս ընդունվել է երկրապահի մասին օրենքը, ինչից հետեւում է, որ այսուհետեւ դպրոցները, երկրապահ կամավորները, ինչպես նաեւ ԱԻՆ կառույցը պետք է գործեն համատեղ: Դպրոցի տնօրենները կընդգրկվեն ԵԿՄ խորհրդի կազմում:
Մարզպետ Ռուբիկ Աբրահամյանը, ողջունելով վերոհիշյալ նախաձեռնությունը, ընդգծեց, որ հարկ է հենց դպրոցներից սկսել սերնդի ռազմահայրենասիրական դաստիարակությունը: Նշեց նաեւ, որ ընկածների արյան գնով գոյություն ունեն այսօրվա հայրենիքն ու անկախությունը:
Ոգեշնչող ելույթով հանդես եկավ նաեւ Մասիս քաղաքի զինկոմ Գնել Մանուկյանը: Նա խոսեց երկրապահի շարքերը կուռ ու միասնական պահելու մասին:
Միջոցառուման վերջում 19 երկրապահներ , որոնցից վեցը` հետմահու, պարգեւատրվեցին ԶՈՒ գերատեսչության, իսկ 25-ը` ԵԿՄ վարչության մեդալներով:

В Масисе состоялось общее собрание регионального общества добровольцев «Еркрапа»
В зале масисской музыкальной школы им. Арно Бабаджаняна 3-го ноября состоялось общее собрание регионального общества добровольцев «Еркрапа», в котором участвовали зампредседателя правления общества добровольцев «Еркрапа» Ара Кетикян, военкомы четырех регионов, губернатор Арарата Рубик Абрамян, сотрудники МЧС и Службы спасения во главе с полковником Мурадом Маргаряном, члены общества добровольцев «Еркрапа», молодые добровольцы, гости и др.
До начала собрания у мемориала павшим бойцам священники Тер Татул Гаспарян и Тер Ашот Сафарян отслужили молебен. Присутсвующие возложили цветы и поклонились памяти павших.
Мероприятие перешло в зал заседаний. Под звуки гимна Армении внесли знамена Армении и общества добровольцев «Еркрапа». После приветствия, Ара Кетикян говорил о меморандуме, подписанном правлением совместно с министрами – МЧС и МОН. Сообщил, что на днях был принят закон о добровольцах, что означает, что впредь школы, добровольцы и структуры МЧС будут сотрудничать. Директоры школ будут включены в состав совета общества добровольцев «Еркрапа».
Губернатор Рубик Абрамян, приветствуя инициативу, подчеркнул, что военно-патриотическое воспитание надо начинать со школы, а сегодняшняя родина и независимость зиждятся на крови павших героев.
Военком г.Масис Гнел Манукян выступил с воодушевляющей речью. Он говорил о сплоченности и единстве рядов добровольцев.
В конце мероприятия 19 добровольцев, из коих шестеро – посмертно, получили награды Вооруженных сил, а 25 человек были награждены медалями правления общества добровольцев «Еркрапа».