Ամերիկացի գիտնականները համակարգչային «շրջափոկ» են ստեղծել մարդու հետ շան հաղորդակցման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Հյուսիսային Կարոլինայի համալսարանի գիտնականները փորձել են մարդու եւ շան միջեւ փոխըմբռնումն ու փոխգործակցությունը բարելավել համակարգչի օգնությամբ: Նրանք ստեղծել են համակարգչային պլատֆորմի գործող մոդել, որը, նրանց խոսքով՝ թույլ է տալիս, որ մարդը եւ կենդանին հաղորդակցվեն նույնիսկ հեռավորության վրա՝ չտեսնելով միմյանց, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը:
Այդ պլատֆորմը կատարված է շան շրջափոկի ձեւով՝ զանազան տվիչներով: Մարդը դրա միջոցով կարող Է մշտապես տեղյակ լինել, թե ինչ Է անում իր շունը. կանգնած Է, պառկած, թե գնում Է հետքով: Ստեղծողների խոսքով՝ սարքը թույլ է տալիս հետեւել նաեւ շան ֆիզիկական եւ նույնիսկ հուզական վիճակին, ներառյալ այնպիսի ցուցանիշներ, ինչպիսիք են երակազարկը եւ մարմնի ջերմաստիճանը, սթրեսը կամ ուրախ գրգռմունքի նշանները:
Իր հերթին շան ուղեկցորդը կարող Է նրան ազդանշաններ եւ հրամաններ տալ շրջափոկում ներսարված բարձրախոսների եւ տատանակների միջոցով:
Աշխատանքի մասին հաշվետվությունը հրապարակվել Է IEEE Intelligent Systems գիտական բանբերում, որը հրատարակվում է Ինժեներ-Էլեկտրատեխնիկների եւ Էլեկտրոնագետների պրոֆեսիոնալ ասոցիացիայի կողմից, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Ученые в США создали компьютерную "шлейку" для общения собаки с человеком
Американские ученые из Северокаролинского университета попытались улучшить взаимопонимание и взаимодействие между человеком и собакой с помощью компьютера.Они создали действующую модель компьютерной платформы, позволяющую, по их словам, человеку и животному общаться даже дистанционно, не видя друг друга, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Эта платформа выполнена в форме собачьей шлейки сразличными датчиками. Человек с ее помощью может быть постоянно в курсе того, что делает его пес, - стоит он, лежит или идет по следу. Позволяет устройство, по словам создателей, наблюдать и за физическим и даже эмоциональным состоянием собаки - от таких показателей, как пульс и температура тела, до признаков стресса или радостного возбуждения.
В свою очередь проводник собаки может подавать ей сигналы и команды с помощью вмонтированных в шлейкудинамиков и вибраторов.
Отчет о работе опубликован в научном вестнике IEEE Intelligent Systems, издаваемом профессиональной ассоциацией инженеров - электротехников и электронщиков.