Գարեջուրն ամենաշատն ըմպում են Չեխիայում
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Kirin Holdings ընկերությունը կազմել է վարկանիշային ցանկ, թե որ երկրի քաղաքացիներն են ավելի շատ խմում գարեջուր: Ինչպես հաղորդում է«Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով միջազգային լրատվամիջոցները, առաջին տեղը զբաղեցրել է Չեխիան, որտեղ միջին հաշվով մեկ քաղաքացին տարեկան խմում է 148 լիտր գարեջուր: Երկրորդ տեղում Ավստրալիան է` մեկ մարդու հաշվով տարեկան 107 լիտրով, երրորդ տեղում` Գերմանիան (106 լիտր), որին հաջորդում են Էստոնիան (102 լ), Լեհաստանը (98լ) և Իռլանդիան (98լ):Ռուսաստանն զբաղեցրել է 17-րդ հորիզոնականը` մեկ անձի հաշվարկով տարեկան 74 լիտր ցուցանիշով:
Վարկանիշային ցանկը եզրափակել են Շրի Լանկան և Հնդկաստանը, որտեղ տարեկան միջին հաշվով մեկ քաղաքացու օգտագործած գարեջրի ծավալը չի գերազանցում 2 լիտրը:

Чехи являются лидерами мира по потреблению пива
Специалисты составили рейтинг стран, граждане которых потребляют больше всего пива. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на международные СМИ, на первом месте с большим отрывом, как и следовало ожидать, оказалась Чехия, среднестатистический житель которой потребляет 148 литров пива в год.
На втором месте Австралия со 107 литрами на человека. Далее с небольшим отрывом идут Германия (106 л), Эстония (102 л), Польша (98 л) и Ирландия (98 л). Россия со своим показателем 74 литра заняла 17-е место, между Голландией и Бельгией. Последние строчки рейтинга – 49 и 50 – заняли Шри-Ланка и Индия, где ежегодное потребление пива не превышает 2 литров на человека.