Զլատոուստում Ռամզան Քադիրովի դիմանկարով 1-կիլոգրամանոց արծաթե մետաղադրամներ են թողարկում
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Զլատոուստ քաղաքի (Չելյաբինսկի մարզ) վարպետները ձեռնամուխ են եղել Չեչնիայի ղեկավար Ռամզան Քադիրովի դիմանկարով 1-կիլոգրամանոց արծաթե մետաղադրամ-մեդալների սերիական թողարկմանը: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ՏԱՍՍ-ին հայտնել Է «Օրուժեյնիկ» ֆաբրիկայի գլխավոր տնօրեն Վլադիմիր Վասյուխինը, ֆաբրիկա, որտեղ պլանավորվում Է հատել 25 նման մետաղադրամ:
«Սահմանափակ շարքը կուղարկվի մասնավոր հավաքածուներ եւ թանգարաններ,- ասել Է Վասյուխինը:- Ցավոք, առայժմ չի հաջողվել Ռամզան Քադիրովին հանձնել այն մեդալը, որը հավաքածուից առաջինն Է հատվել Գրոզնու ծննդյան օրվա առթիվ: Այն մասին, թե ինչպես պետք Է մետաղադրամ-մեդալը հանձնվի Չեչնիայի Հանրապտության ղեկավարին, հայտնի կդառնա առաջիկա մի քանի օրը»:
Յուրաքանչյուր արծաթե դրամի քաշը 1000 գրամ Է, հաստությունը՝ 14 միլիմետր, տրամագիծը՝ 120 միլիմետր: Մետաղադրամի դիմերեսին կզետեղվի Ռամզան Քադիրովի դիմանկարը, դարձերեսին՝ Ահմատ Հաջի Քադիրովի անվան «Չեչնիայի սիրտը» մզկիթի պատկերը:
Ավելի վաղ ձեռնարկությունը թողարկել Է հուշամեդալ մետաղադրամների շարք՝ նվիրված Վլադիմիր Պուտինին եւ Ռուսաստանի կազմ Ղրիմի ընդունման առթիվ:

В Златоусте приступили к выпуску килограммовых монет с портретом Рамзана Кадырова
Мастера из города Златоуст (Челябинская область)приступили к серийному выпуску килограммовых серебряных монет-медалей с портретом главы Чечни Рамзана Кадырова. Как передает Арменпресс, об этом корр. ТАСС сообщил Владимир Васюхин, генеральный директор фабрики "ОружейникЪ", где планируют отчеканить 25 таких монет.
"Лимитированная серия разойдется по частным коллекциям и музеям, - сказал Васюхин. - К сожалению, пока не удалось вручить медаль Рамзану Кадырову, которая была отчеканена первой из коллекции ко дню рождения Грозного. О том, как будет вручена монета-медаль главе Чеченской республики, станет известно в ближайшие несколько дней".
Вес каждой серебряной монеты - 1000 граммов, толщина - 14 мм, диаметр - 120 мм. На лицевой стороне монет будет находиться портрет Рамзана Кадырова, на обратной - изображение мечетиимени Ахмата-Хаджи Кадырова "Сердце Чечни".
Ранее предприятие выпустило серию памятных медальных монет, посвященных Владимиру Путину и приуроченных к принятию Крыма в состав России.