Արամ Խաչատրյանն արդի աշխարհի համար կբացահայտվի նոր գրքով
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանի նախաձեռնությամբ լույս է տեսել «Արամ Խաչատրյանը և արդի աշխարհը» վերնագիրը կրող գիրքը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին տեղեկացրեց տուն-թանգարանի տնօրեն Արմինե Գրիգորյանը: Գիրքը լույս է տեսել օրեր առաջ: Այն տպագրել է «Տիգրան Մեծ» հրատարակչությունը՝ 250 օրինակ տպաքանակով:
«Նախորդ տարի մենք մեծանուն կոմպոզիտորի 110-ամյակի առթիվ կազմակերպել էինք միջազգային կոնֆերանս՝ «Արամ Խաչատրյանը և արդի աշխարհը» խորագրով, որին մասնակցեցին հյուրեր Ռուսաստանից, Վրաստանից, Մերձբալթյան երկրներից և երաժշտագետներ Հայաստանից: Կոնֆերանսի բոլոր նյութերն ամփոփվել են այս գրքում: Ուրախ եմ, որ գիրքը մեր սեղանին է: Մինչև տարեվերջ մենք կկազմակերպենք գրքի շնորհանդեսը: Գրքում ամփոփված են բոլորի ելույթներն այն լեզուներով, որոնցով մասնակիցները հանդես են եկել: Այն պարունակում է նաև բացառիկ լուսանկարներ թանգարանի արխիվից և կոնֆերանսից»,-նշեց Արմինե Գրիգորյանը:
Ճանաչված և սիրված հայ կոմպոզիտոր, 20-րդ դարի երաժշտարվեստի խոշորագույն ներկայացուցիչ Արամ Խաչատրյանի 110-րդ հոբելյանը նախորդ տարի նշվեց բազմաթիվ միջոցառումներով: Հոբելյանական միջոցառումներ անցկացվեցին ոչ միայն Հայաստանում, այլև աշխարհի տարբեր անկյուններում:
ԱնվանիկոմպոզիտորԱրամԽաչատրյանիտուն-թանգարանըհիմնվելէ1978թ.: 1984թ.հունվարի23-ինբացվելէԱրամԽաչատրյանիտուն-թանգարանիառաջինցուցադրությունը:

Новая книга откроет Арама Хачатуряна современному миру
По инициативе Дома-музея Арама Хачатуряна на днях вышла в свет книга «Арам Хачатурян и современный мир». В беседе с Арменпресс об этом сообщила директор дома-музея Армине Григорян. Книга вышла в издательстве «Тигран Мец» тиражом 250 экземпляров.
«В прошлом году по случаю 110-летия великого композитора мы организовали международную конференцию «Арам Хачатурян и современный мир», в которой приняли участие гости из России, Грузии, Прибалтики. Все они представлены в этой книге. Я рада, что книга уже лежит на столе. До конца года мы проведем ее презентацию. Выступления гостей представлены в книге на языке оригинала. Здесь также собраны много фотографий как с конференции, так и эксклюзивные фото из архива музея», - сказала директор.
110-летний юбилей любимого во всем мире композитора, одного из великих представителей мирового музыкального искусства ХХ века Арама Хачатуряна широко отмечался в прошлом году. Торжественные музыкальные мероприятия состоялись не только в Армении, но и во всех уголках мира.