Ինդոնեզիայի քարանձավում հայտնաբերվել են ամենահին ժայռապատկերները
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գիտնականներն Ինդոնեզիայում հայտնաբերել են քարանձավային գեղանկարչության ամենահին նմուշները: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հոկտեմբերին 9-ին հաղորդել Է BBC հեռուստառադիոհաղորդումների կորպորացիան:
Վայրի կենդանիների եւ մարդու ձեռքերի տրաֆարետային նկարները զարդարում են Ինդոնեզիայի Սուլավեսի կղզու քարանձավներից մեկը: Գիտնականները կարծում են, որ պետրոգլիֆներից ամենահինը շուրջ 40 հազար տարեկան Է:
«Ձեռքի պատկերը նկարվել Է առնվազն 39 հազար տարի առաջ: Դա ամենահին պատկերն Է, որը կատարվել Է շաբլոնով: Դրա կողքին խոզի նկար Է, որն ստեղծվել Է առնվազն 35400 տարի առաջ: Դա ռեալիստական գեղանկարչության ամենահին նմուշներից մեն Է, իսկ, գուցեեւ, ամենահինը»,- ասել Է Ավստրալիայի Գրիֆիտի համալսարանի աշխատակից Մահիմ Օբերտը:
Մինչ այժմ մասնագետներն ամենահին ժայռապատկերները գտնում Էին միայն Արեւմտյան Եվրոպայի տարածքում: Սուլավեսիի ժայռապատկերների տարիքը կհարկադրի նորովի գնահատել մարդու Էվոլյուցիան, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Самые древние наскальные рисунки обнаружены в пещере в Индонезии
Ученые обнаружили вИндонезии самые древние образцы пещерной живописи, Как передает Арменпресс, об этомсообщает вчетверг телерадиовещательная корпорация Би-би-си.
Изображения диких животных итрафаретные рисунки человеческих рук украшают одну изпещер наиндонезийском острове Сулавеси. Ученые полагают, что самым древним изпетроглифов около40 тысяч лет.
"Изображение руки было сделано поменьшей мере 39 тысяч лет назад. Это самое древнее изображение, сделанное пошаблону. Рядом сним— рисунок свиньи, который был создан какминимум 35400 лет назад. Это один изсамых древних образцов реалистичной живописи, а, может быть, исамый древний",— сказал сотрудник австралийского университета Гриффит Махим Оберт.
До этого момента самые древние наскальные рисунки специалисты находили лишь натерритории Западной Европы. Возраст рисунков наСулавеси заставит по-новому взглянуть наэволюцию человека.