Գիտնականները հայտարարել են, որ գիտակցությունն ապրում Է ուղեղի մահվանից հետո. The Telegraph
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սաութհեմփթոնի համալսարանի մի խումբ գիտնականների հետազոտությունների արդյունքների համաձայն՝ մարդու գիտակցությունը կարող է մի քանի րոպես գործել ուղեղի մահվանից հետո, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով The Telegraph-ին:
Հրատարակությունը նշում է, որ դա այս պահին նման կարգի խոշորագույն հետազոտությունն է:
Բրիտանացի մասնագետները չորս տարվա ընթացքում ուսումնասիրել են երկու հազար մարդկանց տվյալներ Մեծ Բրիտանիայի, ԱՄՆ-ի եւ Ավստրիայի 15 հիվանդանոցներում, որոնց բժիշկներն արձանագրել են սրտի կանգ: Ողջ մնացածների մոտավորապես քառասուն տոկոսն այս կամ այն կարգի «գիտակցության» առկայություն Է նկարագրել սրտի կանգի եւ դրա վերագործարկման միջեւ ընկած ժամանակահատվածում:
Որպես օրինակ գիտնականները բերում են այն փորձը, որը նկարագրել Է 57-ամյա մի սոցիալական աշխատող Սաութհեմփթոնից: Նրա խոսքով՝ կլինիկական մահվան ժամանակամիջոցում ինքը եղել Է «մարմնից դուրս» եւ իբր կարողացել Է տեսնել, թե ինչպես են իրեն կյանքի վերադարձնում: Գիտնականները նշել են, որ նրա պատմածի մանրամասները համապատասխանում են այն բանին, ինչ իրականում այդ պահին տեղի Է ունեցել սենյակում:
«Մենք գիտենք, որ ուղեղը չի կարող գործել այն բանից հետո, երբ սիրտը դադարում Է բաբախելուց,- հայտարարել է հետազոտությունների հեղինակներից մեկը՝ դոկտոր Սեմ Փառնիան:- Բայց այս դեպքում գիտակցությունը, կարծես, շարունակել Է գործել առնվազն երեք րոպե, թեեւ ուղեղը սովորաբար անջատվում Է սրտի կանգից հետո 20 – 30 վայրկյանի ընթացքում»:
Դոկտոր Փառնիայի խոսքով՝ ինքը հուսով Է, որ հետագա հետազոտությունները կօգնեն պատկերացում կազմելու այն մասին, թե մարդու գիտակցության հետ իրականում ինչ Է տեղի ունենում մահվանից հետո, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

The Telegraph: ученые заявили, что сознание живет после смерти мозга
Согласно результатам исследований группы ученых изУниверситета Саутгемптона, сознание человека может функционировать втечение нескольких минут после смерти мозга. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этомпишет The Telegraph.
Издание отмечает, что это крупнейшее наданный момент исследование такого рода.
Британские специалисты втечение четырех лет изучали данные двух тысяч человек в15 больницах Великобритании, США иАвстрии, которым врачи констатировали остановку сердца. Примерно сорок процентов извыживших описывали "осознанность" того илииного рода впериод между остановкой сердца иего перезапуском.
В качестве примера ученые приводят опыт, описанный 57-летним социальным работником изСаутгемптона. По его словам, впериод клинической смерти он был "вне тела" иякобы мог наблюдать затем, какего возвращают кжизни. Ученые отметили, детали его рассказа соответствуют тому, что насамом деле происходило вкомнате втот момент.
"Мы знаем, что мозг неможет функционировать после того, каксердце перестает биться,— заявил один изавторов исследований доктор Сэм Парния— Но вэтом случае сознание, похоже, продолжало функционировать неменее трех минут, хотя мозг обычно отключается втечение 20-30 секунд после остановки сердца".
По словам доктора Парния, он надеется, что дальнейшие исследования помогут разобраться втом, что насамом деле происходит ссознанием человека после смерти.