Ջեյմս Բոնդի մասին նոր գիրքը լույս կտեսնի 2015թ. սեմպտեմբերի 8-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «007 գործակալ» Ջեյմս Բոնդի մասին նոր գրքի հեղինակը բրիտանացի գրող Էնթոնի Հորովիցն է: Հորովիցին նոր գիրք գրելու առաջարկությամբ դիմել են Ջեյմս Բոնդի կերպարի հեղինակ Յան Ֆլեմինգի հաջորդները: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով BBC-ն, Հորովիցը գիրքը կգրի Ֆլեմենգի սցենարի հիման վրա, որի մոտիվներով հեռուստանովելն այդպես էլ չնկարահանվեց: «Մահ անիվների վրա» սերիալի գործողությունները պետք է ընթանային 1950-ականներին, Գերմանիայում, ավտոարշավի հրապարակում: Ըստ հեղինակի, Բոնդը պետք է կանխեր բրիտանացի հայտնի ավտոարշավորդ Սթրիլինգ Մոսայի ավտովթարը: Ֆիլմում բացասական կերպարը պատկանում է ռուսներին: Սցենարը, որի վրա պետք է աշխատի Հորովիցը, երբեք չի հրատարակվել:
«Միթե ես կարող էի հրաժարվել Ջեյմս Բոնդի մասին նոր գիրք գրելու առաջարկությունից»,- ասել է Հորովիցը` հավելելով, որ «007 գործակալի» պատմությունները շատ խորը հետք եւ ազդեցություն են թողել թե' իր կյանքի, թե' մասնագիտական գործունեության վրա:

Новый роман о Джеймсе Бонде должен быть опубликован 8 сентября 2015 года
Британский писатель Энтони Горовиц напишет новый роман об "агенте 007" Джеймсе Бонде, сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC. Об этом Горовица попросили правопреемники писателя Яна Флеминга, который придумал Бонда Горовиц напишет книгу на основе материала, созданного Флемингом для телесериала о Джеймсе Бонде, который в итоге не был снят. Действие в серии "Убийство на колесах" должно было разворачиваться в 1950-е годы в Германии, на гоночной трассе Нюрбургринг и в ее окрестностях.
По замыслу автора, Бонд должен был предотвратить автокатастрофу с участием знаменитого британского автогонщика Стирлинга Мосса. Злодеями в серии выступали русские. Материал, с которым предстоит работать Горовицу, никогда не публиковался.
"Когда меня попросили написать новый роман о Джеймсе Бонде, как я мог отказаться?" - сказал Горовиц, отметив, что Бонд имел "глубочайшее влияние" на его жизнь и что работать с материалом Яна Флеминга - трудная задача. Книга должна быть опубликована 8 сентября 2015 года.