Հնդկական արբանյակը Երկիր Է փոխանցել Մարսի առաջին լուսանկարները
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Mangalyaan (Mars Orbiter Mission) հնդկական տիեզերական ապարատը Երկիր Է փոխանցել Մարսի առաջին լուսանկարները: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, սեպտեմբերի 25-ին հայտնել Է Հնդկաստանի տիեզերական հետազոտությունների կազմակերպության (ISRO) թռիչքների կառավարման կենտրոնը:
Նախօրյակին Հնդկաստանը դարձել Է առաջին երկիրը, որին հաջողվել Է առաջին փորձից արբանյակ դուրս բերել Մարսի ուղեծիր: Դրա կողմից 7,3 կիլոմետր բարձրությունից արված լուսանկարները, որոնցում երեւում Է մոլորակի նարնջագույն մակերեւույթը եւ մութ խորություններ, զետեղված են «Ֆեյսբուք»-ում եւ «Թվիթեր»-ում ISRO-ի Էջերում:
Mangalyaan-ը դարձել Է դեպի այլ մոլորակ արձակված հնդկական առաջին տիեզերական ապարատը: Նրա խնդիրների թվում են՝ Մարսի մակերեւույթի եւ մթնոլորտի կազմության ուսումնասիրումը, ինչպես նաեւ դեպի Մարս հետագա թռիչքների համար տեխնոլոգիաների փորձարկումը: Ինչպես սպասվում Է, ապարատը Մարսի ուղեծրում կգործի մոտավորապես վեց ամիս:
Այն արձակվել Էր 2013 թվականի նոյեմբերի 5-ին: Ինչպես նշում են ԶԼՄ-ները, այդ առաքելությունը Հնդկաստանի վրա նստել Է 67 մլն դոլար եւ ամենաԷժանն Է դեպի Մարս ապարատների համանման բոլոր արձակումներից:
ISRO-ն պլանավորում Է դեպի Մարս հաջորդ տիեզերական ապարատն ուղարկել 2017-ից մինչեւ 2020 թվականն ընկած ժամանակահատվածում: Այն հանդերձված կլինի ավելի մեծ թվով գիտական սարքերով, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Индийский спутник передал на Землю первые фотографии Марса
Индийский космический аппарат Mangalyaan (Mars Orbiter Mission) передал на Землю первые фотоснимки Марса, сообщили в четверг в Центре управления полетов Индийской организации космических исследований (ISRO),сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
В среду Индия стала первой страной, которой удалось успешно вывести спутник на орбиту Марса с первой попытки. Фотографии, сделанные им с высоты 7,3 км, на которых видна оранжевая поверхность планеты и темные углубления, загружены на страницы ISRO в фейсбуке и твиттере.
Mangalyaan стал первым индийским космическим аппаратом, запущенным к другой планете. В его задачи входит изучение поверхности Марса и состава его атмосферы, а также отработка технологий для последующих полетов к Марсу. Как ожидается, аппарат будет функционировать на орбите Марса около шести месяцев.
Он был запущен 5 ноября 2013 года из Космического центра имени Сатиша Дхавана, расположенного на острове Шрихарикота в Бенгальском заливе. Как отмечают СМИ, миссия обошлась Индии в $67 млн и оказалась самой дешевой из всех аналогичных запусков аппаратов к Марсу.
В планах ISRO отправить к Марсу следующий космический аппарат с большим количеством научных приборов между 2017 и 2020 годами.