Կիսաշրջազգեստի չափսը կարող Է վկայել կրծքագեղձի քաղցկեղի վտանգի մասին. գիտնականներ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրիտանացի գիտնականների տվյալների համաձայն՝ կանանց կիսաշրջազգեստների չափսի փոփոխումը կարող Է վկայել քաղցկեղի զարգացման վտանգի մասին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
Ինչպես պարզել Է Լոնդոնի Համալսարանական քոլեջի հետազոտողների խումբը, այն կանանց մոտ, ովքեր 25 տարին լրանալուց հետո յուրաքանչյուր տասը տարվա ընթացքում չափսի ավելացում են ունենում, կրծքագեղձի քաղցկեղի զարգացման վտանգը 33 տոկոսով ավելի Է, քան նրանց այն հասակակիցների մոտ, ովքեր երկար ժամանակ պահպանել են նախկին քաշը:
Գիտնականներն արդեն բացահայտել են քաշի ավելացման կապը քաղցկեղային հիվանդության զարգացման վտանգի աճի հետ: Հետազոտությանը մասնակցել են 50-60 տարեկան 90 հազարից ավելի կանայք: Եռամյա հետազոտության ընթացքում այդ խմբի 1090 կանանց մոտ հայտնաբերվել Է կրծքագեղձի քաղցկեղ:

Ученые: размер юбки указывает на риск рака груди
По данным британских ученых, изменение размера юбки, которую носит женщина, может говорить о риске развития рака, сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
Как выяснила группа исследователей из Университетского колледжа Лондона, у тех женщин, которые после своего 25-летия прибавляют по размеру за каждые 10 лет, риск развития рака груди на 33% больше, чем у их сверстниц, сохраняющих свой вес на прежнем уровне в течение долгого времени.
Ученые уже выявили связь увеличения веса с ростом риска развития ракового заболевания. В исследовании участвовали более 90 тысяч женщин в возрасте 50-60 лет. За период в три года, в течение которого проходило исследование, у 1090 женщин из этой группы был выявлен рак груди.