Գիտնականներն առաջին անգամ մոլեկուլը դիտել են շարժման մեջ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի եւ Ֆինլանդիայի քիմիկոսներն առաջին անգամ մոլեկուլի տատանումներին հետեւել են իրական ժամանակի ռեժիմով: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, գիտնականների հոդվածը հրապարակված է Nature Photonics հանդեսում, իսկ դրա հակիրճ բովանդակությանը կարելի Է ծանոթանալ Իրվայնի Կալիֆոռնիական համալսարանի կայքում:
Սկսած 1980 թվականից՝ գիտնականները ցուցադրում Էին միայն մոլեկուլների մեկուսի պատկերները: Իսկ այժմ քիմիկոսներին հաջողվել Է իրական ժամանակի ռեժիմով հետեւել մոլեկուլի անընդհատ շարժմանը եւ դրանով իսկ դիտարկել նրա անցումը քվանտային մի վիճակից մյուսին:
Դրա համար գիտնականներն օգտագործել են մի զույգ նանոմասնիկներ, որոնք ամրացված են եղել մոլեկուլhg: Այդ նանոմասնիկները հանդես են եկել յուրատեսակ ալեհավաքի դերում, որի օգնությամբ մասնագետները կարող Էին հետեւել մոլեկուլի շարժմանը:
Մեկ ժամվա ընթացքում լազերի եւ մանրադիտակի օգնությամբ քիմիկոսները տվյալներ Էին հավաքում նրա վիճակի փոփոխման վերաբերյալ: Փորձագետների կարծիքով՝ քիմիկոսների հայտնագործություն կարող Է նպաստել առաջընթացին բարձրարտադրողական քվանտային համակարգիչների ստեղծման գործում, ինչպես նաեւ կօգնի կատարելագործել Էլեկտրոնային հաղորդագրությունների ծածկագրման մեթոդները:

Ученые сняли молекулу в движении
Химики из США и Финляндии впервые запечатлели колебания молекулы в режиме реального времени. Статья ученых опубликована в журнале Nature Photonics, а кратко с ее содержанием можно ознакомиться на сайте Калифорнийского университета в Ирвайне, сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru.
Начиная с 1980-го года ученые показывали только одиночные изображения молекул. Теперь же химикам удалось проследить за непрерывным движением молекулы в режиме реального времени и тем самым наблюдать ее переход из одного квантового состояния в другое.
Для этого ученые использовали пару наночастиц, которые были прикреплены к молекуле. Эти наночастицы выступали в роли своеобразной антенны, с помощью которой специалисты могли отследить движение молекулы. В течение часа при помощи лазера и микроскопа химики собирали данные об изменении ее состояния.
По мнению экспертов, открытие химиков может способствовать прогрессу в создании высокопроизводительных квантовых компьютеров, а также поможет совершенствованию методов шифрования электронных сообщений.