Հուժկու բռնկում Է տեղի ունեցել Արեգակի վրա
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արեգակի մակերեւույթի վրա տեղի Է ունեցել ունեցել 2012 թվականից վեր ամենահզոր բռնկումը, որն ուղղված Է Երկրի կողմը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով CBS News պորտալին:
Ինչպես նշում Է հրատարակությունը, արեգակնային այս բռնկումը կարող Է վնասել Էներգամատակարարման համակարգերը, ինչպես նաեւ խախտել արբանյակային ու ռադիոկապը:
Գիտնականների խոսքով՝ սեպտեմբերի լույս 11-ի գիշերը Արեգակի վրա տեղի Է ունեցել հուժկու Էլեկտրամագնիսական պայթյուն: Դրա հետեւանքով տիեզերք արտանետված պլազմայի ամպը շարժվել Է Երկրի ուղղությամբ:
Գիտնականներն առայժմ դժվարանում են նշել պլազմայի ամպի ժամանման ստույգ ժամանակը, ինչպես նաեւ մոլորակի այն շրջանը, որին այն կհարվածի, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

На Солнце произошла мощная вспышка
На поверхности Солнца произошла мощнейшая с 2012 года вспышка, направленная в сторону Земли,как передает Арменпресс, об этом сообщает портал CBS News.
Как сообщает издание, нынешнее солнечное возмущение может повредить системы энергоснабжения, а также нарушить спутниковую и радиосвязь.
По словам ученых, в ночь со среды на четверг на Солнце произошел сильнейший электромагнитный взрыв. Выброшенное в результате всплеска в открытый космос облако плазмы полетело в сторону Земли, заявляют ученые.
Ученые пока затрудняются сказать точное время прибытия плазменного облака, а также часть планеты, в которую оно ударит.