Չեխիան Հայաստանի համար մեծ պոտենցիալ ունեցող երկիր է. փոխնախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երեւանում անցկացվում է հայ-չեխական միջկառավարական հանձնաժողովի անդրանիկ նիստը: Հայ-չեխանական միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի ժամանակ քննարկվող հարցերը կապված են առևտրատնտեսական և ներդրումային, արդյունաբերության, գյուղատնտեսության, էներգետիկայի, տրանսպորտի, ավիացիայի, առողջապահության, կրթության և գիտության, մշակույթի, զբոսաշրջության և այլ ոլորտներում համագործակցության խնդիրներին, հնարավորություններին և հեռանկարներին:
Միջկառավարական հանձնաժողովի հայկական կողմից համանախագահ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Գարեգին Մելքոնյանը բացման խոսում հայտնեց, որ Չեխիան Հայաստանի համար մեծ պոտենցիալ ունեցող երկիր է: «Մենք տեսնում ենք մեծ ներուժ մեր համագործակվությունը զարգացնելու համար: Այսօրվա նիստը հագեցած օրակարգ ունի, չեխական կողմի բավականին ընդգրկուն կազմը վկայում է, որ մեր օրակարգը բազմոլորտ է, և մենք ունենք մեծ նախադրյալներ բազմաթիվ ոլորտներում համագործակցության ծրագրերի շուրջ համաձայնության գալու համար»,-նշեց Գարեգին Մելքոնյանը:
Չեխիայի արդյունաբերության և առևտրի նախարարի տեղակալ Վլադիմիր Բարթլը, ով միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահն է, ևս նշեց, որ կան բազմաթիվ հնարավորություններ համագործակցությունը խորացնելու համար: «Չեխիան պատրաստ է ինտենսիվացնել համագործակցությունը Հայաստանի հետ: Վստահ եմ, որ այս նիստը կոնկրետ նախագծերի կհանգեցնի: Առաջին նիստն է, որ կազմակերպվում է, դեռ որոշակի կազմակերպչական հարցեր են առաջանում, մյուս անգամ ավելի մեծ թվով կազմակերպություններ կներկայանան: Հուսով եմ, որ այս նիստը շատ արդյունավետ կլինի»,-ասաց չեխ համանախագահը:
Նիստի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով Երևան է ժամանել Չեխիայի Հանրապետության պետական և մասնավոր հատվածի 30 ներկայացուցիչ:
Տնտեսական համագործակցության հարցերով հայ-չեխական միջկառավարական հանձնաժողովը ստեղծվել է` համաձայն «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Չեխիայի Հանրապետության կառավարության միջև տնտեսական և արդյունաբերական համագործակցության մասին» համաձայնագրի, որը ստորագրվել է 2014 թվականի հունվարի 30-ին` ՀՀ նախագահի` Չեխիա կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում:
Միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի ավարտին տեղի կունենա նաև հայ-չեխական գործարար համաժողով, որին մասնակցելու նպատակով Հայաստանում են տարբեր ոլորտներ ներկայացնող չեխական 12 ընկերությունների ներկայացուցիչներ: Հայկական կողմից միջոցառմանը կմասնակցեն մոտ 40 ընկերությունների անդամներ: Ընկերությունները ներկայացնում են էներգետիկայի, էլեկտրոսարքավորումների, առևտրի ու բանկային ոլորտները:

Чехия для Армении – страна с большим потенциалом: замминистра
В Ереване проходит первое заседание армяно-чешской межправительственной комиссии. Вопросы, обсуждаемые в ходе этого заседания, касаются торгово-экономического сотрудничества, в сфере инвестиций, промышленности, сельского хозяйства, энергетики, транспорта. Авиации, здравоохранения, образования и науки, культуры, туризма, возможностей и перспектив двух стран.
В своем вступительном слове сопредседатель межправительственной комиссии с армянской стороны, замминистра экономики Гарегин Мелконян отметил, что Чехия для Армении – страна с большим потенциалом. «Мы видим значительный потенциал для развития сотрудничества. Сегодняшнее заседание имеет насыщенную повестку. Представительный состав чешской делегации свидетельствует о разносторонности этой повестки и больших перспективах достижения согласия по программам сотрудничеств в разных сферах», - сказал замминистра.
Замминистра промышленности и торговли Чехии, сопредседатель комиссия с чешской стороны Владимир Бартл, отметил многочисленные возможности для углубления двустороннего сотрудничества. «Чехия готова интенсифицировать сотрудничество с Арменией. Уверен, что это заседание приведет к конкретным проектам. Поскольку это первое заседание межправительственной комиссии, возникли определенные организационные вопросы, в следующий раз будет представлено больше компаний. Надеюсь, что это заседание будет очень плодотворным», - сказал Бартл.
С целью участия в первом заседании армяно-чешской межправительственной комиссии в Ереван прибыли 30 представителей государственного и частного сектора Чехии.
Армяно-чешская межправительственная комиссия по вопросам экономического сотрудничества была создана в соответствии с соглашением «Об экономическом и промышленном сотрудничестве между правительствами Армении и Чехии», подписанном 30 января 2014 года в рамках визита президента РА в Чехию.
После окончания заседания состоится также армяно-чешский бизнес-форум, с целью участия в котором в Армению прибыли представители 12 чешских компаний, представляющих разные сферы. От Армении в бизнес-форуме будут участвовать представители около 40 компаний сферы энергетики, электрооборудования, торговли и банковской системы.