Հունաստանը ապացուցեց հավատարմությունը համամարդկային արժեքներին. Էդվարդ Նալբանդյան
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարություն է արել Հունաստանի խորհրդարանի կողմից ընդունած օրենքի կապակցությամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԳՆ մամուլի եւ տեղեկատվության վարչությունից, հայտարարության մեջ նշվում է. «Հայաստանը ողջունում է Հունաստանի խորհրդարանի կողմից սեպտեմբերի 9-ին օրենքի ընդունումը, որով քրեականացվում է Հունաստանի Ազգային ժողովի կողմից ճանաչված ցեղասպանությունների ժխտումը։
Այս քայլով Հունաստանը ևս մեկ անգամ ապացուցեց իր հավատարմությունը համամարդկային արժեքներին և կարևոր քայլ կատարեց` ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ այլ ծանր հանցագործությունների կանխարգելման ուղղությամբ»։
Հունաստանի խորհրդարանը սեպտեմբերի 9-ին ընդունել է Ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը` 54 կողմ, 42 դեմ եւ 3 ձեռնպահ ձայներով: Օրինագիծը նախատեսում է 6 ամսից մինչեւ 3 տարվա ազատազրկում եւ 10.000 - 30.000 եվրո տուգանք:Այսպիոսով` Հունաստանը երրորդ պետությունն է` Շվեյցարիայից եւ Սլովակիայից հետո, որ կքրեականացնի Հայոց ցեղասպանության ժխտումը:

Греция доказала свою приверженность общечеловеческим ценностям: Эдвард Налбандян
Министр иностранных дел Армении сделал заявление в связи с принятым парламентом Греции законом. Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МИД Армении, в заявлении отмечается: «Армения приветствует принятие парламентом Греции 9 сентября закона, которым криминализирует отрицание геноцидов, признанных Национальным Собранием страны.
Этим шагом Греция еще раз доказала свою приверженность общечеловеческим ценностям и сделала важный шаг к предупреждению геноцидов и других тяжких преступлений против человечества».
Парламент Греции 9 сентября 54 голосами «за» и 42 «против», при 3-х воздержавшихся принял законопроект «О борьбе с ксенофобией». Закон предусматривает привлечение к уголовной ответственности не только за отрицание геноцида евреев, но и армян, и понтийских греков. Законопроект из 6-ти пунктов предусматривает крупный денежный штраф (от 10 тысяч до 30 тысяч евро) и заключение (сроком от 6 мес. до 3-х лет) для тех лиц, кто намеренно принижает или отрицает признанные в международных судах и парламентом Греции геноциды, преступления против человечества.