Ավստրայի ԱԳ նախարարին մտահոգում է Ադրբեջանում մարդու իրավունքների հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊԵՍ: Եվրոպայի խորհրդում նախագահությունն ընտրվում է երկրների այբբենական հերթականությամբ եւ հենց այդ պատճառով է Ադրբեջանը ստանձնել Եվրոպայի խորհրդի նախագահությունը: «Ցանկանում եմ շեշտել, որ Ադրբեջանը չի ընտրվել, զուտ այբբենական հերթականության պատճառով է դարձել ԵԽ-ն նախագահող երկիր: Սա կարեւոր փաստ է: Ինչ վերաբերում է մարդու իրավունքներին եւ խոսքի ազատության սահմանափակումներին, անշուշտ մենք մտահոգված ենք այն վիճակով, որ առկա է Ադրբեջանում: Ավստրիան ԵՄ անդամ պետություն է եւ շատ է կարեւորում մարդու իրավունքներ»,- «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան սեպտեմբերի 8-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում կայացած ասուլիսի ժամանակ ասաց Ավստրիայի Հանրապետության Եվրոպայի, ինտեգրացիայի և արտաքին գործերի նախարար Սեբաստիան Կուրցը:
Ավստրիացի դիվանագետն ասաց, որ մի քանի օրից այցելելու է Ադրբեջան եւ տեղում քննարկելու մարդու իրավունքների վիճակը: «Մեզ հատկապես անհանգստացնում է Բաքվում քաղաքական բանտարկյալների իրավիճակը եւ մենք կօգտագործենք մեր հնարավորությունները արտահայտելու քննադատական դիրքորոշում այդ իրավիճակի վերաբերյալ»,- ասաց Կուրցը:
ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հրավերով սեպտեմբերի 8-9-ը պաշտոնական այցով Հայաստանում է Ավստրիայի Հանրապետության Եվրոպայի, ինտեգրացիայի և արտաքին գործերի նախարար Սեբաստիան Կուրցը:
Այսօր Ավստրիայի Հանրապետության արտգործնախարարն այցելել է Ծիծեռնակաբերդ եւ հարգանքի տուրք մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Այցի շրջանակներում Ավստրիայի արտգործնախարարը ներկա կգտնվի նաեւ Հայաստանում Ավստրիական զարգացման գործակալության գրասենյակի բացման արարողությանը:

Министр ИД Австрии озабочен ситуацией с правами человека в Азербайджане
Председательство в Комитете министров Совета Европы осуществляется в алфавитном порядке и поэтому к Азербайджану перешло это председательство «Хотел бы подчеркнуть, что Азербайджан не избирался, а в порядке очереди стал страной, председательствующей в Комитете министров Совета Европы. Это важное обстоятельство. Что касается ограничений в сфере прав человека и свободы слова, то, безусловно, мы озабочены положением дел в Азербайджане. Австрия является членом ЕС и придает важное значение правам человека», - сказал в ответ на вопрос Арменпресс министр по делам Европы, интеграции и иностранных дел Австрии Себастиан Курц в ходе пресс-конференции 8 сентября в МИД Армении.
Он также сообщил, что через несколько дней посетит Азербайджан и ознакомится на месте с ситуацией по правам человека. «Нас особенно беспокоит положение политзаключенных в Баку и мы используем наши возможности, чтобы высказать нашу критическую позицию по этому поводу», - сказал министр ИД Австрии.
По приглашению министра ИД РА Эдварда Налбандяна 8-9 сентября в Армении будет находиться министр по делам Европы, интеграции и иностранных дел Австрии Себастиан Курц.
Сегодня Себастиан Курц посетил Цицернакаберд и почтил память жертв Геноцида армян. В рамках визита министр ИД Австрии будет присутствовать также на церемонии открытия офиса Австрийского агентства развития в Армении.