Ջենովայի նավահանգստում դեպի Costa Concordia նավ տանող տուրիստական երթուղի Է բացվել
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բոլոր ցանկացողներն այժմ կարող են մոտիկից դիտել տխրահռչակ CostaConcordia նավը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով Avvenire թերթին, դեպի նավ կազմակերպված Էքսկուրսիայի արժեքը կազմում է ընդամենը 10 եվրո:
Զբոսանավը, որը 2012 թվականին աղետի էր ենթարկվել Ջիլյո կղզու մոտ, այս տարվա հուլիսի 27-ին օգտահանման համար տարվել Էր Ջենովայի նավահանգիստ: Այստեղ հարյուրավոր մարդիկ ցանկացել են իրենց աչքով տեսնել այն եւ լուսանկարվել նրա ֆոնի վրա: Եվ եթե սկզբում սելֆի սիրահարները բավարարվում Էին ափից կամ, լավագույն դեպքում, մասնավոր կատերներից ու զբոսանավերից կատարվող լուսանկարումներով, ապա այժմ նրանք հնարավորություն ունեն ընդհուպ մոտենալ նավին:
Տեղի ձեռնարկատերերը հատուկ Էքսկուրսային երթուղի են կազմակերպել դեպի CostaConcordia. 200 մետրից պակաս հեռավորության վրա բոլոր ցանկացողները կարող են լուսանկարվել նավի ֆոնի վրա, եւ միաժամանակ լսել պրոֆեսիոնալ Էքսկուրսավարի մեկնաբանությունները:
Ի դեպ, երթուղին երկար չի գործելու. նավի օգտահանումը կտեւի ընդամենը մի քանի ամիս:
CostaConcordia զբոսանավը Իտալիայի Ջիլյո կղզու ափերի մոտ քարե խութի Է բախվել 2012 թվականի հունվարին: Համարվում Է, որ վթարը 33 մարդու կյանք Է խլել: Խորտակված նավը բարձրացնելու հետ կապված տեւական աշխատանքներից հետո 2014 թվականի հուլիսին այն օգտահանման համար տեղափոխվել Է Ջենովայի նավահանգիստ, հաղորդել Է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:

В порту Генуи открыт туристический маршрут к лайнеру Costa Concordia
Каждый желающий теперь может вблизи посмотреть на печально известный лайнер CostaConcordia. Как сообщает газета Avvenire, стоимость организованной экскурсии к судну составляет всего 10 евро.
Круизный корабль, потерпевший в 2012 годукрушение у острова Джильо, 27 июля этого года доставлен для утилизации в порт Генуи. Тут же появились сотни желающих увидеть его воочию и сфотографироваться на его фоне. И если поначалу любители селфидовольствовались снимками с берега или, в лучшем случае, с частных катеров и яхт, то теперь у них есть возможность подобраться к лайнеру почти вплотную, сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс.
Местные предприниматели организовали специальный экскурсионный маршрут к CostaConcordia, на расстоянии менее 200 метров все желающие могут сфотографироваться на фоне лайнера, а заоднопослушать комментарии профессионального экскурсовода.
Впрочем, маршрут просуществует недолго- утилизация судна продлится всего несколько месяцев.
Круизный лайнер CostaConcordia налетел на каменный риф у берегов итальянского острова Джильо в январе 2012 года. Считается, что катастрофа унесла жизни 33 человек. После долгих работ по подъему суднав июле 2014-го оно было доставлено в порт Генуи для утилизации.