Հայաստանի ու Ֆրանսիայի նախագահներն անդրադարձել են նախատեսվող եռակողմ հանդիպմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՆԱՏՕ-ի անդամ ու Աֆղանստանում միջազգային անվտանգության աջակցության ուժերի /ISAF/ առաքելության մասնակից գործընկեր երկրների պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների հանդիպմանը մասնակցելու նպատակով Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունում աշխատանքային այցով գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Նյուպորտում հանդիպել է Ֆրանսիայի Նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից,երկու երկրների նախագահները գոհունակությամբ են խոսել հայ-ֆրանսիական քաղաքական բարձր մակարդակի երկխոսության և փոխշահավետ տարբեր ոլորտներում սերտ համագործակցության մասին:
Հանդիպման ժամանակ զրուցակիցներն անդրադարձել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցերի, այդ թվում՝ քննարկել են ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացին վերաբերող հարցեր, անդրադարձել առաջիկայում ֆրանսիական կողմի նախաձեռնությամբ Ֆրանսիայի, Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների մասնակցությամբ նախատեսվող եռակողմ հանդիպմանը: Սերժ Սարգսյանը և Ֆրանսուա Օլանդը մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանում իրավիճակի և առկա մարտահրավերների շուրջ:
Հայաստանի և Ֆրանսիայի նախագահները քննարկել են նաև բարձր մակարդակով ձեռք բերված երկկողմ պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը: Հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների օրակարգին վերաբերող հարցերից բացի, զրուցակիցներն անդրադարձել նաև տարբեր միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում հայ-ֆրանսիական համագործակցությանը, երկու երկրների համար կարևորագույն հարցերում փոխադարձ աջակցությանը:

Президенты Армении и Франции обсудили запланированную трехстороннюю встречу Саргсян-Олланд-Алиев
Находящийся с рабочим визитом в Великобритании, в Ньюпорте, для участия во встрече глав государств и правительств стран – членов НАТО и партнеров, участвующих в миссии Международных сил содействия безопасности в Афганистане (ISAF), президент Армении Серж Саргсян 4 сентября встретился с президентом Франции Франсуа Олландом.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, Серж Саргсян и Франсуа Олланд с удовлетворением поговорили о высоком уровне армяно-французского политического диалога и тесном взаимовыгодном сотрудничестве в разных сферах.
В ходе встречи стороны коснулись ряда представляющих двусторонний интерес вопросов, в том числе обсудили переговорный процесс мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта, коснулись также предстоящей трехсторонней встречи президентов Армении, Азербайджана и Франции по инициативе французской стороны.
Президенты обменялись мнениями вокруг региональной ситуации и наличествующих вызовов.
Президенты Армении и Франции обсудили также ход выполнения достигнутых на высоком уровне двусторонних договоренностей. Кроме вопросов двусторонней повестки, стороны коснулись также вопросов армяно-французского сотрудничества в рамках разных международных организаций, взаимному содействию в важнейших для двух государств вопросах.