Le Monde-ն Ալիեւի ռեժիմը համեմատում է ԻԼԻՊ-ի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Le Monde պարբերականն Ալիեւի ռեժիմը համեմատել է ԻԼԻՊ-ի հետ: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով ֆրանսիական թերթում «Հարկավոր է վերջ դնել Իլհամ Ալիեւի վարչակազմին Ադրբեջանում» վերնագրով տպագրված հոդվածը:
Հոդվածի հեղինակները համեմատել են ադրբեջանցիների կողմից սպանված Կարեն Պետրոսյանի դեպքը ԻԼԻՊ-ի կողմից ամերիկացի լրագրող Ջեյմս Ֆոլեյի գլխատումը և դրանից մի քանի օր առաջ նմանատիպ մի սպանություն, որին զոհին հագցրել էին զինվորական հագուստ (գերի վերցնելիս նրա հագին ջինս և սպորտային կոշիկներ էին)՝ վերջինիս որպես հակառակորդի հատուկ ծառայությունների գործակալ ներկայացնելու համար:
«Իլհամ Ալիևի վարչակազմը մեր մոլորակի հիրավի ամենառեպրեսիվ վարչակազմերից է: Այն պարբերաբար աչքի է ընկնում այնպիսի կազմնակերպությունների կողմից, ինչպիսիք են Amnesty International-ը, Human Rights Watch-ը և Reporters sans Frontières-ը: Այն սպառնալիք է ներկայացնում իր իսկ քաղաքացիների, նույնիսկ էթնիկ ադրբեջանցիների համար, ինչի մասին են վկայում վերջերս Լեյլա և Արիֆ Յունուսների և Ռասուֆ Ջաֆարովի ապօրինի ձերբակալությունները: Այս պայմաններում դժվար չէ պատկերացնել, թե ինչ ճակատագիր կարող էր սպասել Լեռնային Ղարաբաղի հայերին, ովքեր կարողացել են դեռևս 1990թ-ին ճաշակել այդ ճակատագրի սաղմերը, երբ ադրբեջանական վարչակազմի կողմից կազմակերպված պոգրոմները հանգեցրին վերջիններիս անկախ պետության ստեղծմանը:
Պարզ է նաև, ինչը մենք ափսոսում ենք, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տարվող ներկայիս բանակցությունները հավանաբար ձախողվելու են` մի կողմից` այն պատճառով, որ այդ բանակցությունները անցկացվում են դրանցում ամենաշահագրգռված կողմի՝ Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիների և նրանց կողմից ժողովրդավարական ընտրություններով ընտրված ներկայացուցիչների բացակայության պայմաններում, մյուս կողմից` Իհլամ Ալիևի վարչակազմի անդրդվելի պահվածքի պատճառով, որը կամենում է վերադառնալ ստալինյան իշխանությունների կողմից սահմանված գաղութային սահմաններին՝ հաշվի չառնելով իր պետության կողմից ձեռնարկած պատերազմը, որում նա պարտություն է կրել, հաշվի չառնելով անթույլատրելի սեփական պահվածքը, որի ևս մեկ վկայությունն է Կարեն Պետրոսյանի սպանությունը` սպանություն, որը ռազմական հանցագործություն է, և արդեն իսկ միայն դա կարդարացներ Իլհամ Ալիևի հանդեպ միջազգային դատի հարուցումը»,- գրում է պարբերականը:

YEREVAN, SEPTEMBER 2, ARMENPRESS: Le Monde periodical compared the regime of Ilham Aliyev with ISIL(Islamic State of Iraq and the Levant). Armenpress reports about it, citing the article, published in the French newspaper Le Monde titled “Ilham Aliyev’s regime should be stopped in Azerbaijan”.
The authors of the article compared the case of the Armenian Karen Petrosyan killed by Azerbaijanis, the beheading of the American journalist James Foley by the ILIS and another murder committed several days before that, the victim of which was dressed in a soldier’s uniform (when taken captive, he was wearing jeans and sneakers) to represent him as a rival’s special service agent.
“The regime of Ilham Aliyev is one of the most repressive regimes of our planet. It is periodically mentioned by international organizations such as Amnesty International, Human Rights Watch and Reporters sans Frontières. It is of a great threat to its own citizens, even for ethnic Azeris, the evidence of which is the illegal arrests of Leila and Arif Yunus and Rasuf Jafarov. In these conditions it is not difficult to imagine what destiny would have the Armenians of the Nagorno Karabakh, who have already tasted the germs of that destiny back in 1990, when the pogroms, organized by the Azerbaijani regime, gave birth to the establishment of an independent state of Armenians”, - says the periodical. (THE FULL VERSION OF THE ARTICLE IS AVAILABLE IN ARMENIAN)