Պաշտոնական Ստեփանակերտը կարևորում է Սոչիում կայացած հանդիպումը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Սոչիում կայացած եռակողմ հանիպումը կարևոր նշանակություն ունի, քանզի այն հաջորդել է այնպիսի զարգացումների, որոնք խիստ մտահոգիչ էին, այդ թվում նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների համար: Արցախում առանցքային են համարում հանգամանքը, որ հանդիպան ընթաքում, որպես խնդրի լուծման միակ տարբերակ շեշտվել է բացառապես խաղաղ ճանապարհը:«Մենք կարևորում ենք այս հանդիպումը, քանի որ զինադադարի կնքումից ի վեր Ադրբեջանը երբեք այդքան կոպտորեն չէր խախտել հրադադարի ռեժիմը, որքան դա արեց վերջին շրջանում»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը:ԼՂՀ ղեկավարի խոսնակը համարում է, որ Սոչիում նախագահների հանդիպման ամենակարևոր ուղերձն այն էր, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը պետք է կարգավորվի խաղաղ ճանապարհով, ինչի անհրաժեշտությունը շեշտվեց նաև Ռուսաստանի կողմից: «Եվ կարևոր է, որ Ռուսաստանն էլ դա կրկնեց` ցույց տալով շահագրգռված է, որպեսզի հակամարտությունը խաղաղ լուծում ստանա: Կարծում եմ, որ համանախագահող մյուս երկրներն էլ շահագրգռված են, որպեսզի հակամարտությունը լուծվի խաղաղ ճանապարհով»,- նշեց Բաբայանը:
«Բնական է, որ այդ խաղաղ կարգավորումըպիտի լինի փոխզիջումային: Սակայն սա պետք է լինի ոչ միանշանակ զիջումներ, ինչը մշտապես պահանջում է Ադրբեջանը: Բնական է, որ այս ամենը թույլ է տալիս ակնկալել, որ գործընթացը շարունակվում է»,- ասաց ԼՂՀ նախագահի մամուլի խոսնակը:
Սոչիում այսօր կայացել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի, ՌԴ Նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի եռակողմ հադիպումը։ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների նախորդ հանդիպումը տեղի է ունեցել Վիեննայում, 2013թ. նոյեմբերի 19-ին:

Официальный Степанакерт придает большое значение встрече в Сочи
Трехсторонняя встреча президентов Армении, России и Азербайджана в Сочи имеет весьма важное значение, поскольку она последовала за событиями чрезвычайно тревожными и чреватыми непредсказуемыми последствиями, в том числе и для стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ.В Арцахе считают ключевым моментом то, что во время встречи единственным вариантом разрешения проблемы был назван исключительно мирный путь.
«Мы придаем большое значение этой встрече, поскольку за весь период после заключения перемирия Азербайджан никогда не нарушал режим прекращения огня столь грубо, как в последний раз», -сказалв беседе с Арменпресс пресс-секретарь президента Арцаха Давид Бабаян.
По его мнению, наиболее важным итогом встречи президентов стало то, что стороны заключили, что решать проблему Карабаха можно исключительно мирным путем. Это же было подчеркнуто и главой России. «Очень важно, что он подчеркнуто повторил это, показав, что заинтересован в мирном разрешении конфликта. Думаю, с мирным вариантом решения согласны и другие заинтересованные страны-сопредседатели», - отметил Бабаян.
«И естественно, мирное урегулирование должно быть компромиссным. Но это должны быть не односторонние уступки, чего постоянно требует Азербайджан. И, конечно, все это позволяет предполагать, что процесс продолжается», - сказал Бабаян.
Сегодня в Сочи состоялась трехсторонняя встреча президентов Армении, России и Азербайджана – Сержа Саргсяна, Владимира Путина и Ильхама Алиева. Предыдущая встреча президентов Армении и Азербайджана состоялась 19 ноября 2013 г. в Вене.