Սոչիում նախատեսված են Պուտինի առանձին հանդիպումները Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հետ. Սերգեյ Լավրով
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը զգալի ջանքեր է գործադրում, որպեսզի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կողմերն ընդունեն կոնֆլիկտի կարգավորման վերաբերյալ փաստաթուղթ քաղաքական սկզբունքներով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ИТАР-ТАСС-ի հետ հարցազրույցում հայտարարել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը: «Անխոս, անհանգստացնող է այն, ինչ կատարվում է հակամարտության գոտում: Կողմերը միմյանց մեղադրում են սադրիչ գործողությունների մեջ: Այդպես եղել է նաև նախորդ տարիներին, և ցավոք, մենք արդեն երկար տարիներ ականատես ենք լինում նմանատիպ բռնկումների, սակայն այս անգամ այդ ամենն ավելի սուր է ընդունվում և ներկայացվում: Քիչ մարդիկ չեն զոհվել, և մենք մյուս երկրների, այդ թվում նաև Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների հետ, որտեղ Ֆրանսիայի և ԱՄՆ-ի հետ համանախագահում է նաև Ռուսաստանը, անընդհատ կոչ ենք արել կողմերին ցուցաբերել մաքսիմալ զսպվածություն, խուսափել ցանկացած գործողությունից, որը կարող է հանգեցնել բռնության»,- ասել է Լավրովը:
ՌԴ ԱԳ նախարարը նաև ընդգծել է, որ վերջապես այս շաբաթ Սոչիում նախատեսված են ՌԴ նախագահի առանձին հանդիպումները Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հետ: «Եվ երբ նրանք միևնույն ժամին լինեն նույն տեղում, հնարավոր չի լինի շրջանցել Լեռնային Ղարաբաղի հարցը: Իսկ թե ինչպես դա կկազմակերպվի, կախված է մեզանից»,- ասել է ՌԴ արտաքին գերատեսչության ղեկավարը:
Լավրովը նշել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի իրենց գործընկերների հետ կխոսեն այն մասին, թե ինչպես կարող են իրենք, Մինսկի խումբը, համանախագահները օգնել, որպեսզի ամրապնդվեն վստահության մեխանիզմները և կրճատվեն առճակատման ռիսկերը:
«Հակամարտությունը շատ էմոցիոնալ է ընկալվում երկու կողմերից: Մենք, որպես Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր, մեր ֆրանսիացի և ամերիկացի գործընկերների հետ ջանքեր ենք գործադրում, որպեսզի օգնենք կողմերին լուծել այն մի քանի հարցերը, որոնք առայժմ խանգարում են հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ քաղաքական սկզբունքներով փաստաթղթի ընդունմանը: Այդ մի քանի հարցերը պետք է բերել մի վիճակի, որպեսզի կողմերը կարողանան իրենց համար ընդունելի փաթեթ մշակել»,- ասել է Լավրովը:
ՌԴ ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ նմանատիպ քաղաքական հայտարարության ընդունումը, որը կուրվագծի այն սկզբունքները, որոնցով հնարավոր կլինի առաջնորդվել հակամարտության կարգավորման ընթացքում, անպայման կնպաստի մթնոլորտի հանդարտեցմանը: «Անել սա այնքան էլ հեշտ չէ: Նման փորձեր շատ անգամներ են եղել և ամեն անգամ մեզ թվում էր, որ ահա կհասնենք մի կետի, երբ համաձայնությունը կկայանա, սակայն ինչ-որ բան խանգարում էր: Ուստի ես զերծ կմնամ կանխատեսումներ անելուց»,- հայտարարել է Լավրովը՝ ուշադրություն հրավիրելով այն հանգամանքի վրա, որ հարկավոր է օգնել հայերին և ադրբեջանցիներին գտնել այնպիսի ձևակերպումներ, որոնք ընդունելի կլինեն երկու կողմերի համար էլ:
Լավրովը նաև հիշեցրել է, որ ՌԴ, Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումներից մեկի ժամանակ համաձայնեցվել է համեստ մի հայտարարություն, որը վերաբերել է կողմերի միջև վստահության ձևավորմանն ուղղված քայլերի զարգացմանը: «Եթե փոխհրաձգություն է տեղի ունենում, այդ պահին հարկավոր էր փոխանակվել զոհվածների դիակներով, ռազմագերիներով և համաձայնեցնել ինչ-ինչ լրացուցիչ քայլեր, որոնք կհանգստացնեին իրավիճակը շփման գծում»,- մանրամասնել է նա:
Հուլիսի 28-ից մինչև օգոստոսի 3-ը ադրբեջանական բանակը հակամարտ զորքերի շփման գծի տարբեր հատվածներում իրականացրել է հետախուզադիվերսիոն գործողության 5-ից ավելի փորձ, որոնցից յուրաքանչյուրում ստանալով արժանի հակահարված` բազմաթիվ կորուստներով հետ է շպրտվել իր ելման դիրքերը:Ընդհանուր առմամբ ադրբեջանական բանակը հակամարտ զորքերի շփման գծի տարբեր հատվածներում տվել է առնվազն 25 զոհ և 30-ից ավելի վիրավորներ: Նույն ժամանակահատվածում Արցախի պաշտպանության բանակի կորուստների թիվը կազմել է 5 զոհ, 7 վիրավոր:

Лавров: Минская группа ОБСЕ прилагает усилия по разрешению конфликта в Нагорном Карабахе
Минская группа ОБСЕ предпринимает немалые усилия, чтобы стороны нагорнокарабахского конфликта приняли документ с изложением политических принципов урегулирования. Как сообщает Арменпресс, об этом заявилв эксклюзивном интервью ИТАР-ТАСС министр иностранных дел России Сергей Лавров.
"Безусловно, тревожит то, что происходит на так называемой линии соприкосновения (в Нагорном Карабахе), - отметил он. - Стороны обвиняют друг друга в провокационных действиях, такое бывало и раньше и, к сожалению, уже многие годы мы наблюдаем периодические вспышки такого рода, но в этот раз как-то особенно все это обостренно воспринимается и преподносится. Немало людей погибли, и мы, вместе с другими странами, в том числе сопредседателями Минской группы ОБСЕ, наряду с Россией это США и Франция, настоятельно призвали стороны проявить максимальную сдержанность, не допускать каких-либо действий, которые могут привести к очередному проявлению насилия".
"На конец этой недели в Сочи намечаются раздельные встречи нашего президента с президентом Армении и затем с президентом Азербайджана, и, когда все они окажутся в одном месте в одно время, наверное, не обойтись без разговора о Нагорном Карабахе, - считает глава российской дипломатии. - Но как это будет организовано, зависит от самих нас".
"Конечно, будем говорить с нашими партнерами из Азербайджана и из Армении о том, как можно с нашей стороны, со стороны Минской группы ОБСЕ, сопредседателей, прежде всего, помочь укреплению доверия и снижению рисков конфронтации", - добавил Лавров
"Конфликт весьма и весьма эмоционально воспринимается с обеих сторон, - указал он. - Мы, как одна из стран сопредседателей Минской группы, предпринимаем немалые усилия, вместе с нашими американскими и французскими партнерами, чтобы помочь все-таки решить те несколько вопросов, которые пока препятствуют заключению документа с изложением политических принципов урегулирования, эти несколько вопросов все-таки довести до кондиции, как говорится, чтобы стороны сформировали приемлемый для них пакет".
Министр подчеркнул, что принятие такого рода политического заявления "развернутого, с изложением тех принципов, которыми можно будет руководствоваться, при урегулировании конфликта, безусловно, способствовало бы нормализации атмосферы". "Сделать это непросто, попыток на сей счет предпринималось множество, и каждый раз казалось, что вот-вот мы уже подошли к важному рубежу, когда будет согласие, но что-то мешало. Поэтому не буду делать прогнозов", - сообщил глава МИД РФ. Он также обратил внимание на необходимость настойчиво и упорно продолжать помогать армянам и азербайджанцам искать "такие формулировки, которые будут комфортны и для одних, и для других".
Лавров напомнил, что какое-то время назад на одной из встреч президентов России, Азербайджана и Армении было согласовано "достаточно скромное заявление с договоренностью о том, что нужно развивать меры доверия". "Если происходят какие-то перестрелки, на тот момент надо было обменяться телами погибших, обменяться пленными, и в принципе согласовать какие-то дополнительные шаги, которые успокоили бы ситуацию на линии соприкосновения", - пояснил он.