Արարատի մարզում սպասվում է շուրջ 112 հազար տոննա խաղողի բերք
ԱՐՏԱՇԱՏ, 31 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ : Այս տարի Արարատի մարզում սպասվում է շուրջ 112 հազար տոննա խաղողի բերք: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Արարատի մարզպետարանի աշխատակազմի գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության վարչության պետ Հայկազ Տերտերյանը, մարտի վերջին հանրապետությունում տեղի ունեցած ցրտահարությունից 30-50 տոկոսով տուժեցին մարզի 670 հա խաղողի վաղահաս սորտերը:
Նախորդ տարի մարզում արտադրվել էր 104 հազար տոննա խաղող, որից մթերվել էր 90 հազար տոննան` հիմնականում տեխնիկական տեսակները: Տերտերյանը նկատեց, որ չնայած եղած ցրտահարությանը, այնուամենայնիվ, այս տարի սպասվում է ավելի շատ բերք, քան նախորդ տարի, ինչը պայմանավորված է խաղողի այգիների ավելացմամբ եւ երիտասարդ տնկիների բերքատվությամբ:
Նախորդ տարի մարզում արտադրված խաղողը մթերվել է հիմնականում Երեւանի կոնյակի գործարանի, Երեւանի կոնյակի, գինու կոմբինատի Մասիսի մասնաճյուղի, Արարատի գինու գործարանի, Պռոշյանի կոնյակի գործարանի, Երասխի գինու գործարանի կողմից` 1 կգ-ը սկսած 140 դրամից, առանձին տեսակները` 150 դրամ: Վարչության պետը նշեց, որ մթերող կազմակերպություններն արտադրողին գումարները տրամադրել են նշված ժամկետներում` տասն օրվա ընթացքում:

В Араратской области Армении ожидается богатый урожай винограда
В этом году предполагается собрать в Араратской области около 112 тысяч тонн винограда. Как сообщил Арменпресс начальник Управления сельского хозяйства и охраны природы аппарата областной администрации Айказ Тертерян, из-за заморозков на территории республики в конце марта на 30-50 % пострадали ранние сорта винограда на площади в 670 га.
В прошлом году в области было произведено 104 тысяч т винограда, заготовлено 90 тысяч т, в основном, технические сорта. По словам Тертеряна, несмотря на заморозки, в этом году ожидается более высокий, чем в прошлом году урожай. Это обусловлено увеличением площади виноградников и высокой урожайностью молодых виноградных лоз.
В заготовках винограда в прошлом году в Араратской области, в основном, участвовали Ереванский коньячный завод, Масиский филиал винного комбината, Араратский винзавод, Коньячный завод Прошяна, винзавод Ерасха. Стоимость закупок составляла, начиная со 140 драмов за 1 кг, отдельные сорта винограда – за 150 драмов.
По словам начальника Управления, предприятия-заготовители в указанные сроки – в течение 10 дней - выплатили производителям соответствующие суммы.