Խարբերդի մասնագիտացված մանկատանը իրականացվում է բուժում ձիավարժությունների միջոցով
ԱՐՏԱՇԱՏ, 31 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արարատի մարզի Խարբերդի մասնագիտացված մանկատանը շանունակվում է ձիավարժությունների միջոցով իրականացվող հիպոթերապիան: Բուժման այս մեթոդը կիրառվում է նաեւ այն հաշմանդամ երեխաների նկատմամբ, ովքեր ապրում են ծնողների մոտ: Մանկատանը տարեցտարի ավելանում է ձիերի քանակը: Բուժման այս տեսակից օգտվում են մանկատան հատկապես հենաշարժական խախտումներ ունեցող երեխաները:
Ըստ մանկատան տրամադրած տվյալների, այստեղ հենաշարժական խախտումներ ունեցող 17 երեխաներ ստանում են վերականգնողական բուժում: 36 կույր եւ թույլ տեսնող, բազմաթիվ արատներով, ինչպես նաեւ աուտիզմով տառապող երեխաներին առանձնահատուկ պայմաններում մասնագետներն օգնում են կողմնորոշվել եւ հարմարվել շրջապատին: Այս նպատակով մանկատունը համագործակցում է ամերիկյան «Պերկինս» կազմակեպության հետ, եւ մանկատան մասնագետներն այդ ուղղությամբ գիտելիքները կատարելագործելու նպատակով երեք ամսով հմտություն են ստանում ԱՄՆ-ում: Ծրագիրը շանունակական է, եւ յուրաքանչյուր տարի վերապատրաստման է մեկնում մանկատան երեք մասնագետ:
Մանկատանը գործում է նաեւ «Խոհանոցային թերապիա» ծրագիրը, ինչն օգնում է երեխաներին խորհրդանշական ձեւով ծանոթանալ դրամին, առեւտուր անել, ճաշ պատրաստել:

В специализированном детском доме Харберда лечат упражениями по верховой езде
В специализированном детском доме Харберда Араратской области Армении продолжается проведение гипотерапии с помощью упражнений по верховой езде на лошадях. Такой метод лечения применяется также для тех детей-инвалидов, которые живут с родителями. В детском доме с каждым годом увеличивается число лошадей. Подобный метод лечения применяется для детей-инвалидов с нарушениями опорно-двигательного аппарата.
По данным, предоставленным детдомом, 17 детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата получают восстановительное лечение. 36 слепых детей и детей с очень слабым зрением, детей с многочисленными физическими и умственными недостатками, в том числе, страдающих аутизмом, специалисты в особых условиях приучают ориентироваться и адаптироваться к окружающей среде.
С этой целью детдом сотрудничает с американской организацией “Перкинз”, которая организует переподготовку специалистов в США: каждый год на переподготовку едут три специалиста.
В детдоме действует также программа “Кулинарная терапия”, которая помогает детям символическими способами знакомится с деньгами, совершать покупки, готовить обеды.