Գիտնականները պարզել են, որ չքնած ուղեղը հիշողություններ Է «հնարում»
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քնի պակասը մարդուն դարձնում Է մոռացկոտ եւ նույնիսկ կարող Է «հիշողություններ» առաջացնել իրադարձությունների մասին, որոնք իրականում չեն եղել: Դա ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, պարզել են Կալիֆոռնիայի համալսարանի եւ Միչիգանի նահանգի համալսարանի գիտնականները: Հետազոտության արդյունքները հրապարակվել են Psychological Science հանդեսում:
Հետազոտության ընթացքում դրա մասնակիցները չեն քնել 24 ժամ կամ քնել են 5 ժամից պակաս: Դրա հետեւանքով նրանք ավելի վատ են հիշել որոշակի իրադարձության՝ մոդելավորված «կողոպուտի» մանրամասները, քան քունն առած կամավորները:
«Մենք պարզել ենք, որ հիշողության խանգարումներն ուժեղանում են քնի պակասից,- պարզաբանել Է հետազոտողներից մեկը՝ դոկտոր Քիմբեռլի Ֆեննը:- Այն մարդիկ, ովքեր մի քանի գիշեր շարունակ քիչ են քնում, երկարաժամկետ հեռանկարում կարող են ավելի հակված լինել հիշողության հանգարումների: Վտանգը չի ծագում պարզապես մեկ անքուն գիշերվա հետեւանքով»:
Հետազոտողները նշում են, որ 7 – 8 ժամից պակաս տեւողությամբ քունն արդեն յուրատեսակ «համաճարակ» Է դարձել մարդկության համար: Գիտնականները քնատությունը կապում են այնպիսի հիվանդությունների հետ, ինչպիսիք են շաքարախտը, հիպերտոնիան եւ Ալցհայմերի հիվանդությունը: Բացի դրանից, հաճախ քնի պակասով են բացատրվում տրանսպորտային պատահարները եւ տեխնածին աղետները:
Գիտնականները հայտարարում են, որ հայտնագործողությունը մեծ նշանակություն ունի քրեական հետաքննությունների համար. սթրեսի պատճառով վատ քնած վկան կարող Է սխալվել հանցագործին ճանաչելիս: Հետազոտությունն օգտակար Է նաեւ առօրյա կյանքի համար, նշել Է The Telegraph-ը: Եթե ձեր երկրորդ կեսն ինչ-որ իրադարձություն չի հիշում կամ հիշում Է բնավ ոչ այն, զայրանալ չարժե. ամեն ինչում կարող Է մեղավոր լինել քնատությունը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Невыспавшийся мозг "придумывает" воспоминания, выяснили ученые
Недостаток сна делает человека забывчивым идаже способен вызвать "воспоминания" особытиях, которых насамом деле небыло, выяснили ученые Калифорнийского университета иУниверситета штата Мичиган. Результаты исследования опубликованы вжурналеPsychological Science.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, входе исследования его участники неспали напротяжении 24 часов илиспали менее 5 часов. В результате они хуже, чем выспавшиеся добровольцы, помнили детали определенного события – смоделированного "ограбления".
"Мы выяснили, что нарушения памяти усиливаются снехваткой сна,— пояснила одна изисследователей доктор Кимберли Фенн.— Те люди, которые мало спят несколько ночей подряд, вдолгосрочной перспективе могут быть более склонны кнарушениям памяти. Риск невозникает врезультате просто одной ночи безсна".
Исследователи отмечают, что сон продолжительностью менее 7-8 часов уже стал длячеловечества своего рода "эпидемией". Ученые связывают недосып стакими заболеваниями, какдиабет, гипертония иболезнь Альцгеймера. Кроме того, недостатком сна нередко объясняются происшествия натранспорте итехногенные катастрофы.
Ученые заявляют, что их открытие имеет большое значение дляуголовных расследований: плохо выспавшийся из-за стресса свидетель может ошибиться приопознании преступника. Исследование полезно идля повседневной жизни, отмечаетThe Telegraph. Если ваша вторая половинка непомнит какое-то событие илипомнит что-то совершенно нето, сердиться нестоит: вовсем может быть виноват недосып.