Վարդենիսում հաշվարկում են պտտահողմի պատճառած վնասի չափը
ՎԱՐԴԵՆԻՍ, 30 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարդենիսում ավերիչ հողմը պատճառել է խոշոր վնասներ: Հողմը արմատախիլ է արել մի քանի տասնյակ պտղատու և դեկորատիվ ծառեր, վթարի է ենթարկել էլեկտրամատակարարման և գազամատակարարման համակարգերը, քշել, պոկել և հեռու է շպրտել 50-ից ավելի բնակելի տների կտուրները, փշրել է լուսամուտների ապակիներ, մարմնական վնասվածք է պատճառել 2 երեխայի և մեկ չափահաս քաղաքացու: ՀՀ ԱԻՆ Գեղարքունիքի մարզի փրկարար ծառայության Վարդենիսի հրշեջ-տեղամասի պետ Մնացական Փոստոյանն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ պտտահողմը գործել է 1.5 կիլոմետր երկարությամբ և 500 մետր լայնությամբ և եղել է այնպիսի ուժգնության, որ պոկել և 5 մետր հեռավորությամբ ավտոտնակի պատին է խփել «Կամազ» մակնիշի ավտոմեքենան: Այս պահի դրությամբ Գեղարքունիքի մարզպետարանի և Վարդենիսի քաղաքապետարանի հանձնաժողովները երկու աշխատանքային խմբով այցելում են տուժած բնակարաններ և հաշվարկում են վնասների չափերը:
Վարդենիս քաղաքում հունիսի 29-ին` ժամը 16:30-ի սահմաններում, գրանցվել է ավերիչ ուժգնությամբ պտուտահողմ, որը խոշոր չափերի վնասներ է պատճառել քաղաքի հարավ-արևմտյան թաղամասում:

Amount of damage caused by whirlwind being calculated in Vardenis
VARDENIS, JUNE 30, ARMENPRESS. In Vardenis the devastating whirlwind caused major damage. The wind uprooted dozens of fruit and decorative trees, damaged electricity and gas supply systems, drove, tore and threw away roofs of more than 50 houses, crushed the glass of windows, caused physical injuries to 2 children and one adult citizen. In his interview with “Armenpress”, the Head of fire-fighting station in Vardenis of Gegharkunik region’s rescue service of the Ministry of Emergency Situations of the Republic of Armenia Mnatsakan Postoyan noted that the whirlwind was 1.5 kilometers long and 500 meters wide, and was so strong, that it tore and hit a "Kamaz" car to the wall of a garage 5 meters away.
At this moment, the commissions of Gegharkunik regional administration and Vardenis municipality are visiting affected homes and calculating the amount of damages in two working groups.
In the city of Vardenis, on June 29, at 16:30 p.m., a devastating whirlwind was registered, causing great damage in the city's south-western district.