Հռչակավոր ֆուտբոլիստ Պելեին նվիրված թանգարան Է բացվել Բրազիլիայի Սանտուս քաղաքում
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրազիլիայի Սանտուս քաղաքում (Սան Պաուլուի նահանգ) հանդիսավորապես բացվել է հռչակավոր ֆուտբոլիստ Պելեին նվիրված թանգարան: Ֆուտբոլի արքա. հենց այս մականվամբ Է մոլորակի ամենից ավելի մեծ ժողովրդականություն վայելող խաղի պատմության մեջ մտել Էդսոն Արանտիս դու Նասիմենտուն՝ աշխարհի եռակի չեմպիոնի տիտղոսակիրը: Այդ բոլոր տիտղոսները նա նվաճել Է որպես Բրազիլիայի հավաքականի խաղացող, որի կազմում հանդես գալով՝ խփել է 77 գոլ: 1956 թվականից մինչեւ 1974 թվականն իր ֆուտբոլային կարիերայի մեծ մասը Պելեն խաղացել Է Բրազիլիայի «Սանտոս» ակումբում, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը:
Պելեին եւ նրա տաղանդի բոլոր երկրպագուներին ուղերձ է հղել Բրազիլիայի նախագահ Դիլմա Ռոուսեֆը: Նա ընդգծել Է, որ «մեր մեծ խաղացողն արժանի է անմահանալու, որպեսզի նրա մասին իմանան բրազիլացիների նոր սերունդները»:
Հավաքված ցուցադրանքում կա ավելի քան 2,5 հազար ցուցանմուշ, որոնք պատմում են աշխարհահռչակ հարձակվողի կյանքի եւ մարզական կարիերայի մասին: «Շնորհակալ եմ Աստուծ, որ ապրեցի մինչեւ այս օրը»,- հավաքվածներին հայտարարել Է հանդիսության հերոսը՝ 73-ամյա ֆուտբոլիստը, հաղորդել Է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:

Музей, посвященный знаменитому футболисту Пеле, открылся в бразильском городе Сантус
В бразильском городе Сантус (штат Сан-Паулу) торжественно открылся музей, посвященный знаменитому футболисту Пеле. Король футбола - именно под таким прозвищем вошел в историю самой популярной игры на планете Эдсон Арантис ду Насименту, обладатель трех мировых чемпионских титулов. Все эти трофеи он завоевал в качестве игрока сборной Бразилии, выступая за которую, забил 77 голов. Большую часть своей футбольной карьеры с 1956 по 1974 год Пеле играл за бразильский клуб "Сантос", сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс.
Обращение к Пеле и всем поклонникам его таланта направила президент Бразилии Дилма Роуссефф, которая подчеркнула, что "наш великий игрок достоин быть увековеченным так, чтобы о нем знали новые поколения бразильцев".
В собранной экспозиции более 2,5 тысяч экспонатов, рассказывающих о жизни и спортивной карьере всемирно известного форварда. "Благодарю бога, что дожил до этого дня", - заявил собравшимся 73-летний виновник торжеств.