Աշխարհի ամենավտանգավոր քաղաքների տասնյակը գլխավորում է Հալեպը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկյան Live Wireընկերությունը կազմել էր 2013թ. աշխարհի ամենավտանգավոր քաղաքների ցանկը՝ հաշվի առնելով այնտեղ կատարվող սպանությունները: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով միջազգային լրատվամիջոցները, այս տարի՝ 2014-ին, հաշվի են առնվել ծանր հանցագործությունները, քաղաքական ցնցումները և գործազրկությունը:
Տասնյակի առաջատարը Սիրիայի տնտեսական մայրաքաղաք Հալեպն է, որը 2 տարուց ավելի հայտնվել է կառավարական ուժերի և ապստամաբների բախումների թիրախում: Բախումների և ռմբակոծությունների հետևանքով, բացի մարդկային հազարավոր կորուստներից, քաղաքն ահռելի չափերի նյութական վնասներ է կրել և շարունակում է կրել մինչև այժմ:
Հալեպից հետո երկրորդ հորիզոնականում է Հոնդուրասի Սան Պեդրո Սուլա քաղաքը, որը համարվում է աշխարհում սպանությունների մայրաքաղաքը: Նախորդ տարի այնտեղ սպանվել են 1400-ից ավելի մարդ: 3-րդ տեղում է Վենեսուելայի Կարակաս մայրաքաղաքը, 4-րդը՝ Հարավային Աֆրիկայի Քեյփթաուն քաղաքն է, 5-րդը՝ Աֆղանստանի Քաբուլը, 6-րդը՝ Մեքսիկայի Ակապուլկոն, 7-րդը՝ Սոմալիի Մոգադիշոն, 8-րդը՝ Պակիստանի Կարաչին, 9-րդը՝ Բրազիլիայի Մասեոն և տասնյակը եզափակում է Նյու Ջերսիի Կամդեն քաղաքը:

Алеппо возглавляет десятку самых опасных городов мира
Американская компания Live Wire составила список самых опасных городов мира в 2013 году, учитывая совершаемые там убийства. Как сообщает Арменпресс, ссылаясь на международные СМИ, в 2014 году учитывались также тяжелые преступления, политические потрясения и безработица.
Десятку самых опасных городов мира возглавляет экономическая столица Сирии Алеппо, которая уже более 2 лет находится в эпицентре столкновений правительственных сил и оппозиции. Вследствие вооруженных стычек и бомбежек имеют место не только человеческие жертвы, которые уже исчисляются тысячами, но и огромный материальный ущерб, нанесенный этому городу и превративший его в руины.
После Алеппо следует город Гондураса Сан Петро Сулла, считающийся мировой столицей убийств: в прошлом году здесь было убито свыше 1400 человек. На 3-м месте столица Венесуэлы Каракас, на 4-м - Кейптаун в Южной Африке, затем Кабул Афганистана, Акапулька Мексики, Могадишон в Сомали, Карачи Пакистана, Масеон Бразилии. Десятку замыкает Камден Нью-Джерси.