Քաղաքացիներն ամենաշատը բողոքում են իրավապահ մարմինների հետ կապված խնդիրներից. Կարեն Անդրեասյան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քաղաքացիները Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակ ամենաշատը դիմում են հիմնականում իրավապահ մարմինների հետ կապված խնդիրներով: Այս մասին ազգային ժողովի մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի և ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում ՀՀ 2013թ. պետական բյուջեի կատարողականի քննարկման ժամանակ ասաց մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանը` պատասխանելով ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Խոսրով Հարությունյանի հարցին: «Թվում է, թե մեր երկրում սոցիալ-տնտեսական խնդիրներն ավելի շատ են և հիմնական բողոքները պետք է լինեն այս ոլորտից, սակայն մարդիկ շարունակում են ավելի շատ բողոքել իրավապահ համակարգից՝ հիմնականում դատարաններից և դատախազությունից, իրավապահ մարմինների հետ առնչությունից»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ասաց Անդրեասյանը:
Անդրեասյանը տեղեկացրեց, որ իրավապահ մարմիններից դժգոհություններին հաջորդում են արդեն սոցիալ-տնտեսական խնդիրների հետ կապված դիմումները:
ՄԻՊ-ը ավելի շատ դիմումներ է ստանում Շիրակի, Լոռիի և Սյունիքի մարզերից: Կարեն Անդրեասյանի կարծիքով, դա կապված է նրա հետ, որ ՄԻՊ-ն այդ մարզերում գրասենյակներ ունի: «Այդ մարզերի բնակիչները մեզ ավելի մոտ են, և միգուցե դրա հետ է կապված, որ նրանք ավելի ակտիվ են, սակայն սա միայն իմ կարծիքն է»,- եզրափակեց Անդրեասյանը:

Citizens mainly complain of problems connected with law enforcement authorities: Karen Andreasyan
YEREVAN, MAY 29, ARMENPRESS. The citizens turn to the Human Rights Defender’s office mostly with the problems connected with the law enforcement authorities. At the joint sitting of the Standing Commissions on Human Rights and Public Affairs and Financial-Credit and Budgetary Affairs of the National Assembly, at the debates of the annual report “On the State Budget Execution of the Republic of Armenia for 2013” , this was said by the Human Rights Defender Karen Andreasyan, in response to the question of the Armenian Republican Party member Khosrov Harutyunyan: "It seems that there are many social and economic problems in our country, and the most complaints should come from these fields, but the people continue to complain more of the law enforcement system, mainly the courts and the prosecutor's office, their relations with the law enforcement authorities" – as reports “Armenpress”, said the Ombudsman.
Andreasyan said that the complaints of the law enforcement authorities are followed by the complaints in the socio-economic fields.
The Ombudsman’s office receives most of all applications from Shirak, Lori and Syunik regions. In Karen Andreasyan’s opinion, it is connected with the fact that the Ombudsman has offices in these regions. “The inhabitants of these regions are closer to us, and this may be the reason why they are more active, but this is just my opinion” – concluded Andreasyan.