Հայաստանի մի խումբ պատգամավորներ մեկնել են Սիրիա /լրացված/
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի մի խումբ պատգամավորներ` Սամվել Ֆարմանյանը, Արման Սահակյանը, Նաիրա Կարապետյանը, Թեւան Պողոսյանը, Էդմոն Մարուքյանը եւ Լեւոն Մարտիրոսյանը մեկնել են Սիրիա: «Արմենպրես»-ի տեղեկություններով` պատգամավորները տեղում կծանոթանան Սիրիայի մեր հայրենակիցների խնդիրներին, քեսաբահայության վիճակին, Քեսաբ քաղաքում եւ հարակից բնակավայրերում տեղի ունեցած վերջին իրադարձություններին:
Վերադառնալուց հետո նրանք Ազգային ժողովին կներկայացնեն ստեղծված իրավիճակը:
Նրանք մարտի 24-ին հայտարարություն էին տարածել Քեսաբի վրա Թուրքիայի կողմից օժանդակության ստացած հարձակման առնչությամբ` միջազգային հանրությունից պահանջելով դիտորդներ ուղարկել Քեսաբ: «Մենք, որպես ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորներ, տեղի ունեցածը գնահատելով ոչ թե որպես Սիրիայի կամ Թուրքիայի ներքին գործ, այլ, որպես մարդու իրավունքների զանգվածային խախտման արտառոց դեպք, խստորեն դատապարտում ենք թուրքական զինուժի գործողությունները, որն, ըստ էության, նոր մարտահրավեր է՝ ուղղված Ցեղասպանության հետևանքով Մերձավոր արևելքում ձևավորված հայկական սփյուռքի դեմ: Կոչ ենք անում սիրիական ու թուրքական իշխանություններին անցկացնել տեղի ունեցած իրադարձությունների անաչառ հետաքննություն, իսկ միջազգային հանրությունից պահանջում ենք միանշանակ գնահատական տալ մարդու իրավունքների խախտման այս նողկալի դեպքերի վերաբերյալ՝ ՄԱԿ-ի դիտորդներ ուղարկելով Քեսաբի հայաբնական տարածքներ՝ փաստաթղթավորելու տեղի ունեցած մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումների դեպքերը»,-նշել էին պատգամավորները:
Խաղաղ Քեսաբ ավանը` Սիրիայի տարածքում գտնվող հայկական պատմական տարածաշրջանը, մարտի 21-ին ենթարկվել է սահմանակից Թուրքիայից ներթափանցած հարյուրավոր ահաբեկիչների հարձակումներին: Տարածաշրջանի բոլոր հայ բնակիչները սպանդի սպառնալիքի տակ ստիպված են եղել լքել իրենց տները` գաղթելով հարևան Լաթաքիա և Բասիթ քաղաքները: Մի մասի բախտը չի բերել և գերեվարվել է, իսկ եկեղեցիներն ու տներն ավերվել են:ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Քեսաբի իրադարձությունների վերաբերյալ Հաագայի համաժողովների կենտրոնում մարտի 24-ին հանդես է եկել մամուլի համար հայտարարությամբ: Հայաստանի ղեկավարը հանձնարարել է ՄԱԿ-ի՝ Նյու Յորքի և Ժնևի գրասենյակներում ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչություններին՝ հետամուտ լինել մարդու իրավունքների և ազգային փոքրամասնությունների հարցերով մասնագիտացված կառույցներում Քեսաբի հայության անվտանգության երաշխավորման և նրանց բնակության մշտական վայրեր ապահով վերադարձի խնդիրներին:

Группа армянских депутатов отбыла в Сирию
Группа депутатов Национального Собрания Армении – Самвел Фарманян, Арман Саакян, Наира Карапетян, Теван Погосян, Эдмон Марукян и Левон Мартиросян, отбыла в Сирию. По данным Арменпресс, депутаты на месте ознакомятся с проблема армян Сирии, а также ситуацией в Кесабе.
Они 24 марта выступил с заявлением по поводу событий, имевших место в последние дни на турецко-сирийской границе, требуя от международного сообщества направить наблюдателей ООН в Кесаб.
«Мы, как депутаты Национального Собрания Армении, оценивая случившееся не как внутреннее дело Сирии или Турции, а как исключительный факт массового нарушения прав человека, жестко осуждаем действия турецких вооруженных сил, которые, по сути, стали новым вызовом, направленным против армянской диаспоры, сформированной на Ближнем Востоке в результате Геноцида армян.
Мы призываем сирийские и турецкие власти провести объективное расследование этих событий, а от международного сообщества требуем дать однозначную оценку этим прискорбным случаям нарушения прав человека, направив наблюдателей ООН на армянонаселенные территории Кесаба, чтобы зарегистрировать имевшие там место массовые случаи нарушения прав человека», - отметили депутаты.
Атаки на Кесаб – поселок городского типа, находящийся близ турецко-сирийской границы на севере Латакии, начались 21 марта с 8-ми участков турецкой границы с Сирией. Согласно поступившей информации, атаки производились со стороны вооруженных формирований «Джарха ан Нусра» и «Джейш ал Ислам». В Кесабе почти не осталось жителей, все перебрались в более безопасные места.
Президент Армении Серж Саргсян 24 марта выступил в Гаагском конференц-центре с заявлением для прессы относительно событий в Кесабе. Президент выразил свою глубокую озабоченность в связи с происходящими вокруг Кесаба событиями. Он поручил дипломатическим представительствам Республики Армения в ООН в Нью-Йоркском и Женевском офисах проследить в специализированных структурах по вопросам прав человека и национальных меньшинств за вопросами гарантирования безопасности армян Кесаба и их безопасного возвращения в места постоянного проживания.