Հունգարահայերը ծրագրում են Բուդապեշտում Գուրգեն Մարգարյանի հուշարձանը կանգնեցնել
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանցի ոճրագործի կողմից դավադրաբար սպանված հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի մահվան 10-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառում կկայանա փետրվարի 19-ին Հունգարիայի Հայկական մշակութային կենտրոնում: Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց կենտրոնի նախագահ Նիկողոս Հակոբյանը, հայ համայնքի անդամները ծաղիկներ կդնեն Դանուբ գետի ափին տեղադրված խաչքարի մոտ, որից հետո Հայկական մշակութային կենտրոնում բանախոսությամբ հանդես կգան Հունգարիայի հասարակական գործիչներ, ովքեր Սաֆարովի արտահանձնումից հետո այցելել են Հայաստան և ներողություն խնդրել Մարգարյանի ծնողներից: «Դեռևս անցյալ տարվանից նպատակադրվել ենք Գուրգեն Մարգարյանի հիշատակին նվիրված հուշարձան կանգնեցնել ակադեմիայում, ուր նա սպանվել էր: Թույլտվություն ստանալու համար պատրաստվում ենք դիմել Պաշտպանության նախարարությանը, որպեսզի կարողանանք սկսել աշխատանքները: Պետք է նշեմ, որ Սաֆարովի արտահանձնումից ի վեր գործի հետ կապված հարցերը տաբու են դարձել հունգարացիների համար: Ապրիլին այստեղ նախատեսվում են ընտրություններ. իշխանության ու քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչները շատ զուսպ և զգույշ են»,- նշեց Հակոբյանը` հավելելով, որ հուշարձանի կանգնեցման դիմումը կներկայացվի ընտրություններից հետո: «Ընտրություններից հետո պարզ կլինի կառավարության նոր կազմը, և մայիսին արդեն պատրաստված նախագծերով կդիմենք կառավարությանը, մյուս պատկան մարմիններին ու անձանց: Կարծում եմ, որ հաջողության հասնելու հնարավորություններ ունենք»,- ընդգծեց նա:
Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձման մեկամյակի առնչությամբ 2013թ. օգոստոս-սեպտեմբերին Հայկական մշակութային կենտրոնը դիմել էր Հունգարիայի արդարադատության նախարարին և մի շարք կարևոր հարցադրումներ արել` մարդասպանին պատասխանատվության կանչելու ուղղությամբ: Հակոբյանի խոսքով` այդպես էլ պատասխան չի եղել Արադարադատության նախարարից:
2004 թվականի փետրվարի 19-ին Բուդապեշտում ադրբեջանցի ոճրագործ սպա Ռամիլ Սաֆարովը քնած ժամանակ կացնահարեց Հայաստանի ԶՈւ սպա Գուրգեն Մարգարյանին: Սպաները Հունգարիայի մայրաքաղաքում մասնակցում էին անգլերենի դասընթացներին ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակում: 2006թ. ապրիլի 3–ին Հունգարիայի դատարանը դատապարտեց Ռամիլ Սաֆարովին ցմահ բանտարկության առանց ներման իրավունքի առաջին 30 տարիներին: 2012թ. օգոստոսի 31-ին Հունգարիայի իշխանությունները որոշում կայացրեց Սաֆարովին արտահանձնել Ադրբեջանին: Արտահանձննումից հետո մարդասպանը հայրենիքում ոչ միայն ազատ արձակվեց, այլեւ մայորի կոչում ստացավ, արժանացավ նախագահ Իլհամ Ալիևի ներմանը, ապահովվեց բնակարանով, անձնագրով և հերոսացվեց: Հայաստանը խզեց դիվանագիտական հարաբերությունները Հունգարիայի հետ:

YEREVAN, FEBRUARY 18, ARMENPRESS. An event dedicated to the 10th anniversary of death of Armenian officer Gurgen Margaryan, who was brutally killed by Azerbaijani criminal Ramil Safarov, will be held on February 19 in the Armenian Cultural Centre of Hungary. In a conversation with “Armenpress” the Chairman of the Armenian Cultural Centre of Hungary Nikoghos Hakobyan stated that the representatives of the Armenian community will place flowers by the cross-stone near the Danube River. After, the Hungarian public activists, who paid a visit to Armenia after Safarov’s extradition and apologized to Margaryan’s parents, will perform speeches at the Armenian Cultural Centre of Hungary.
Among other things the Chairman of the Armenian Cultural Centre of Hungary Nikoghos Hakobyan underscored: “We are planning to erect a monument dedicated to Gourgen Margaryan’s memory in the academy. We intend to apply to the Ministry of Defense for the permission, so that we could start the activities.” In addition, the Chairman of the Armenian Cultural Centre of Hungary Nikoghos Hakobyan noted that the application will be submitted after the elections.
Safarov, who was sentenced to life imprisonment for killing an Armenian officer in his sleep in Budapest in 2004, was transferred back to his home country on August 31, 2012 under an extradition agreement. Although Azerbaijan formally pledged that the life sentence handed down to him in Hungary would be directly continued when he was returned to his homeland, the Azerbaijani president granted him a pardon and formally recognized him as a “national hero” upon his arrival.
Armenian President Serzh Sargsyan announced the same day that Armenia suspended diplomatic relations with Hungary.